Niesamowity projekt polskich architektów. Świat patrzy i podziwia
Wizja duetu architektów zdobyła światowe uznanie. Michał Spólnik (reprezentuje Austrię) oraz Marcin Kitala (reprezentuje Polskę) stworzyli piękny projekt, a w przyszłości tego typu struktury mogłyby zmienić świat na lepsze.
12.05.2022 | aktual.: 17.05.2022 12:11
Konkurs o nazwie 2022 Skyscraper Competition jest organizowany przez eVolo Magazine od 2006 roku. Tym razem zgłoszeń było aż 427, a przesyłają je utalentowani architekci z całego świata. Konkurencja na najwyższym poziomie nie przeszkodziła Polakom w zdobyciu trzeciego miejsca. Ich projekt jest nie tylko piękny, ale i potencjalnie pozytywny dla całego świata.
Polacy wymyślili agroekologiczny drapacz chmur
Globalna produkcja jedzenia w dużej mierze opiera się na zatrważająco niskiej liczbie gatunków roślin i zwierząt hodowlanych, a brak większej różnorodności niesie ze sobą potencjalne zagrożenia. W związku z tym pomysł duetu architektów ma związek ze sposobem na łączenie roślin, które na co dzień ze sobą nie sąsiadują.
Stymulowanie bioróżnorodność jest ważnym zagadnieniem, dlatego że uprawiane czegoś na ogromną skalę przyczynia się do istnienia upraw, które są jednakowe genetycznie. To z kolei mocno zwiększa podatność np. na ataki określonych szkodników, a czasem nawet uzależnia od konkretnych odmian nawozów.
Agroekologiczny drapacz chmur, który zaprojektował Michał Spólnik oraz Marcin Kitala, stanowi imponującą strukturę zawierającą liczne moduły. Bardzo ważne jest to, że każdy taki moduł jest osobnym ogrodem, w którym można uprawiać różne rośliny. To świetne narzędzie do tworzenia specjalnych stref w dowolnych miejscach na ziemi. Wspomniane strefy mogłyby istnieć jako źródła zróżnicowanych upraw, które w dodatku ze sobą sąsiadują, a to jest kolejną korzyścią. Innymi słowy, mocno zróżnicowane uprawy, a w tym również więcej lokalnych odmian, mogą się przekładać na mniejsze zagrożenia wystąpienia nieurodzaju.
Wizualizacja projektu może się kojarzyć na przykład z gigantycznym zbożem, które dominuje w danym krajobrazie. Jednak w rzeczywistości architekci zainspirowali się tradycyjną palmą wielkanocną, która stanowi symbol wiosny.
Pierwsze i drugie miejsce w 2022 Skyscraper Competition
Polski akcent w prestiżowym konkursie o międzynarodowych zasięgach? Brzmi dobrze, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę stopień pomysłowości występujący w pozostałych zgłoszeniach. Polacy zdobyli trzecie miejsce, więc podium zostało zabezpieczone. Jak natomiast prezentuje się druga oraz trzecia pozycja?
Drugie miejsce przypadło projektowi z Chin. Jego twórcy proponują wysokościowce określane mianem Tsunami Park Skyscraper. Stawianie takich struktur na linii brzegowej mogłoby zmniejszyć skalę zniszczeń powodowanych przez tsunami.
Pierwsze miejsce to tak zwany Climate Control Skyscraper, a jego autorzy pochodzą z Korei Południowej. Wizja tego projektu stanowi próbę odpowiedzi na pustynnienie niektórych obszarów. Konkretniej mówiąc w tym pomyśle chodzi o strukturę, która absorbuje wodę morską i może z tego generować chmury opadowe.
Na koniec warto zaznaczyć, że konkurs 2022 Skyscraper Competition to same projekty, za których realizację nikt się nie zabiera. Mimo tego czasem warto puścić wodze wyobraźni i przygotować teoretyczną odpowiedź na potencjalne problemy. Inicjatywa wydaje się być korzystna.
Marcin Hołowacz, dziennikarz Gadżetomanii
Źródło: eVolo