Niezwykły panel słoneczny. Produkuje prąd i ciepło

Panel słoneczny, który produkuje prąd i ciepło. To najnowszy produkt chińskiej firmy SolarMaster. Tego typu rozwiązania są mało popularne, ale naprawdę bardzo wydajne.

Panele fotowoltaiczne PVT
Panele fotowoltaiczne PVT
Źródło zdjęć: © Triple Solar

Panele słoneczne produkujące prąd i ciepło są nazywane modułami PVT (od angielskich słów photovoltaic thermal). Są one w stanie produkować prąd dzięki ogniwom fotowoltaicznym, a także ciepło, dzięki wykorzystaniu cieczy odbierającej z paneli ciepło.

W panelu PVT zabudowane są rury, przez które przepływa ciecz. Pobiera ona ciepło słoneczne, które pada na moduł, co pozwala na ogrzewanie wody użytkowej lub wody w instalacji grzewczej. Rozwiązanie to przynosi podwójne korzyści. Wynika to z tego, że w klasycznych modułach fotowoltaicznych wzrost temperatury powoduje spadek ich sprawności.

Moduły PVT produkowane przez SolarMaster występują w wielu wariantach. Mogą produkować od 340 do 545 W prądu dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Natomiast jeśli chodzi o pozyskiwanie ciepła - tu zakres mocy wynosi od 910 do 1436 W. Różne moce wiążą się też ze zróżnicowanymi wymiarami.

Sprawność cieplna modułu odpowiadającego za podgrzewanie wody wynosi około 70 procent, a w jednym module może zmieścić się od 1,8 do 2,3 litra cieczy. Jeśli chodzi o jednostkę fotowoltaiczną, jej sprawność konwersji energii to między 17,8 a 21,4 procent. Jej współczynnik temperaturowy wynosi -0,39 proc. na stopień Celsjusza. To pokazuje, jak ważne jest chłodzenie modułów w całym procesie.

Twórcy modułu podkreślają, że moduły mogą funkcjonować w parze z klasycznymi systemami ogrzewania, takimi jak piec gazowy czy pompa ciepła. Zapewnia to możliwość zachowania wysokiej temperatury w budynku nawet zimą, a chętni będą mogli w ten sposób podgrzewać panele fotowoltaiczne zimą, co ułatwia zsuwanie się z nich śniegu.

Największą wadą modułów PVT jest ich cena. Urządzenia takie są kilka razy droższe w porównaniu do klasycznych paneli.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
fotowoltaikaenergetykanews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (72)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.