Niezwykły panel słoneczny. Produkuje prąd i ciepło

Niezwykły panel słoneczny. Produkuje prąd i ciepło

Panele fotowoltaiczne PVT
Panele fotowoltaiczne PVT
Źródło zdjęć: © Triple Solar
23.01.2022 10:04

Panel słoneczny, który produkuje prąd i ciepło. To najnowszy produkt chińskiej firmy SolarMaster. Tego typu rozwiązania są mało popularne, ale naprawdę bardzo wydajne.

Panele słoneczne produkujące prąd i ciepło są nazywane modułami PVT (od angielskich słów photovoltaic thermal). Są one w stanie produkować prąd dzięki ogniwom fotowoltaicznym, a także ciepło, dzięki wykorzystaniu cieczy odbierającej z paneli ciepło.

W panelu PVT zabudowane są rury, przez które przepływa ciecz. Pobiera ona ciepło słoneczne, które pada na moduł, co pozwala na ogrzewanie wody użytkowej lub wody w instalacji grzewczej. Rozwiązanie to przynosi podwójne korzyści. Wynika to z tego, że w klasycznych modułach fotowoltaicznych wzrost temperatury powoduje spadek ich sprawności.

Moduły PVT produkowane przez SolarMaster występują w wielu wariantach. Mogą produkować od 340 do 545 W prądu dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Natomiast jeśli chodzi o pozyskiwanie ciepła - tu zakres mocy wynosi od 910 do 1436 W. Różne moce wiążą się też ze zróżnicowanymi wymiarami.

Sprawność cieplna modułu odpowiadającego za podgrzewanie wody wynosi około 70 procent, a w jednym module może zmieścić się od 1,8 do 2,3 litra cieczy. Jeśli chodzi o jednostkę fotowoltaiczną, jej sprawność konwersji energii to między 17,8 a 21,4 procent. Jej współczynnik temperaturowy wynosi -0,39 proc. na stopień Celsjusza. To pokazuje, jak ważne jest chłodzenie modułów w całym procesie.

Twórcy modułu podkreślają, że moduły mogą funkcjonować w parze z klasycznymi systemami ogrzewania, takimi jak piec gazowy czy pompa ciepła. Zapewnia to możliwość zachowania wysokiej temperatury w budynku nawet zimą, a chętni będą mogli w ten sposób podgrzewać panele fotowoltaiczne zimą, co ułatwia zsuwanie się z nich śniegu.

Największą wadą modułów PVT jest ich cena. Urządzenia takie są kilka razy droższe w porównaniu do klasycznych paneli.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)