Panele fotowoltaiczne PVT. Produkują też ciepło

Panele fotowoltaiczne PVT to przykład rozsądnego podejścia do projektowania urządzeń wytwarzających energię. Wykorzystują one energię słoneczną nie tylko do produkcji prądu, ale także ciepła. Dzięki temu wydajnie wspierają one pompy ciepła.

Panele fotowoltaiczne PVT
Panele fotowoltaiczne PVT
Źródło zdjęć: © triplesolar.eu

Panele fotowoltaiczne wykonane w technologii PVT pozwalają na produkcję energii elektrycznej oraz cieplnej z tego samego urządzenia. Te, które wyprodukowała holenderska firma Triple Solar, cechują się dużą wydajnością. Producent zapewnia, że są w stanie wyprodukować 5,6 kWh energii cieplnej z jednej kilowatogodziny energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne PVT to urządzenia łączące w sobie cechy kolektorów słonecznych i modułów fotowoltaicznych. Oprócz ogniw fotowoltaicznych, produkujących prąd elektryczny ze światła słonecznego, posiadają one także wymiennik ciepła i cały system hydrauliczny, w którym krąży czynnik grzewczy.

Tak zaprojektowane urządzenie przynosi podwójne korzyści. Po pierwsze, produkcja ciepła dla domu bezpośrednio przekłada się na nasze zyski - dysponujemy ciepłą wodą bez konieczności płacenia za jej ogrzanie. Po drugie, wymiennik ciepła pozwala chłodzić ogniwa fotowoltaiczne w ramach poszczególnych modułów, co zwiększa ich efektywność.

Przygotowane przez Triple Solar rozwiązanie ma cechować się bardzo wysokim współczynnikiem wydajności systemu SPF. Przy wykorzystaniu paneli do ogrzewania współczynnik wynosi 5,6, natomiast przy podgrzewaniu CWU jest on równy 3,8.

Odpowiednio skonfigurowany system wykorzystujący panele PVT, na przykład połączony z pompą ciepła, może być zatem idealnym przykładem na to, jak wykorzystywać energię słoneczną. Prąd z fotowoltaiki nie tylko zasili urządzenie, ale ciepło pochodzące ze słońca pozwoli też na usprawnienie jej działania.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
energetykafotowoltaikanews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.