Panele fotowoltaiczne PVT. Produkują też ciepło
Panele fotowoltaiczne PVT to przykład rozsądnego podejścia do projektowania urządzeń wytwarzających energię. Wykorzystują one energię słoneczną nie tylko do produkcji prądu, ale także ciepła. Dzięki temu wydajnie wspierają one pompy ciepła.
Panele fotowoltaiczne wykonane w technologii PVT pozwalają na produkcję energii elektrycznej oraz cieplnej z tego samego urządzenia. Te, które wyprodukowała holenderska firma Triple Solar, cechują się dużą wydajnością. Producent zapewnia, że są w stanie wyprodukować 5,6 kWh energii cieplnej z jednej kilowatogodziny energii elektrycznej.
Panele fotowoltaiczne PVT to urządzenia łączące w sobie cechy kolektorów słonecznych i modułów fotowoltaicznych. Oprócz ogniw fotowoltaicznych, produkujących prąd elektryczny ze światła słonecznego, posiadają one także wymiennik ciepła i cały system hydrauliczny, w którym krąży czynnik grzewczy.
Tak zaprojektowane urządzenie przynosi podwójne korzyści. Po pierwsze, produkcja ciepła dla domu bezpośrednio przekłada się na nasze zyski - dysponujemy ciepłą wodą bez konieczności płacenia za jej ogrzanie. Po drugie, wymiennik ciepła pozwala chłodzić ogniwa fotowoltaiczne w ramach poszczególnych modułów, co zwiększa ich efektywność.
Przygotowane przez Triple Solar rozwiązanie ma cechować się bardzo wysokim współczynnikiem wydajności systemu SPF. Przy wykorzystaniu paneli do ogrzewania współczynnik wynosi 5,6, natomiast przy podgrzewaniu CWU jest on równy 3,8.
Odpowiednio skonfigurowany system wykorzystujący panele PVT, na przykład połączony z pompą ciepła, może być zatem idealnym przykładem na to, jak wykorzystywać energię słoneczną. Prąd z fotowoltaiki nie tylko zasili urządzenie, ale ciepło pochodzące ze słońca pozwoli też na usprawnienie jej działania.