Niższe rachunki za prąd i ogrzewanie. Okna przyszłości same ogrzeją budynek

Chłodzą latem, grzeją zimą. Dzięki nowatorskiej technologii okna, pokryte specjalną powłoką, mogą działać jak klimatyzator. Opracowane przez firmę rozwiązanie sprawia, że wydatki związane z utrzymaniem komfortu cieplnego wewnątrz budynków mogą spaść nawet o jedną trzecią.

Dzięki specjalnej powłoce okna mogą działać jak klimatyzacja
Dzięki specjalnej powłoce okna mogą działać jak klimatyzacja
Źródło zdjęć: © Pixabay, Lic. CC0
Łukasz Michalik

08.02.2022 | aktual.: 09.02.2022 07:42

Technologią, która pozwala na takie działanie szyb, jest ultracienka powłoka ze srebra, siarczku cynku i tellurku germanu. Choć ma zaledwie 300 nm grubości, wykazuje bardzo ciekawą własność, którą zespół badaczy z amerykańskiego Uniwersytetu w Pittsburghu i brytyjskiego Uniwersytetu w Oksfordzie przedstawił w piśmie ASC Photonics.

Gdy przez naniesioną na szybę powłokę przepływa nawet niewielki prąd, cząsteczki układają się w regularną sieć, która zatrzymuje promieniowanie podczerwone. Gdy zasilanie jest odłączone, cząsteczki powłoki są rozłożone chaotycznie i przepuszczają promieniowanie.

Tanie ogrzewanie, tanie chłodzenie

W praktyce oznacza to, że szyba pokryta opisywaną powłoką może – na życzenie – przepuszczać promieniowanie cieplne, odbijać je, albo przepuszczać je tylko częściowo. Dzięki temu szyba zaczyna pełnić rolę podobną do klimatyzatora: latem może chronić wnętrze przed ciepłem, a zimą sprawiać, że pomieszczenie szybciej się nagrzeje.

Próbki szkła z powłoką w różnym stanie
Próbki szkła z powłoką w różnym stanie© Youngblood Photonics Lab

Oznacza to ogromne oszczędności energii – badacze szacują, że okna z opracowaną przez nich powłoką pozwolą na ograniczenie wydatków na chłodzenie i ogrzewanie od 20 do 34 proc.

Sposób na oszczędzanie energii

Technologia nie jest jeszcze gotowa do komercjalizacji. Zanim to nastąpi, badacze muszą opracować metodę równomiernego nanoszenia powłoki na szybę – aby działała prawidłowo, nie mogą występować duże wahania grubości. Gdy już uda się to osiągnąć, przed producentami i użytkownikami nowego wynalazku otworzą się ciekawe możliwości.

Poza ręcznym uruchamianiem termoizolacji albo nagrzewania, można wyobrazić sobie takie szyby podłączone np. do stacji pogodowej, z wyprzedzeniem reagujące na zmiany pogody, albo zintegrowane z domowym termostatem i współpracujące z systemem centralnego ogrzewania. Związane z tym oszczędności energii wydają się dobrym powodem, aby rozwinąć tę technologię.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.