Northrop YF-17 Cobra - zapomniany przeciwnik F-16

Strona głównaNorthrop YF-17 Cobra - zapomniany przeciwnik F-16
08.09.2021 23:57
Northrop YF-17 Cobra
Northrop YF-17 Cobra
Źródło zdjęć: © Domena publiczna

F-16 został zaprojektowany jako tani i lekki samolot, będący uzupełnieniem droższych i cięższych F-15. Zanim trafił do produkcji, musiał jednak pokonać groźnego rywala – zaprojektowany przez Northrop Grumman samolot YF-17.

bESraZwB

Dwa silniki, podwójne usterzenie, konserwatywne rozwiązania techniczne i charakterystyczny układ aerodynamiczny, z wielkimi powierzchniami na styku skrzydła i kadłuba (LERX). Zaprojektowany przez koncern Northrop w latach 70. samolot YF-17 Cobra miał uzupełniać bardziej wyrafinowane maszyny przewagi powietrznej.

Zanim jednak trafił do masowej produkcji, musiał zwyciężyć w konkursie, ogłoszonym w ramach programu Lightweight Fighter – LWF.

Lekki myśliwiec przyszłości

Był to program, czerpiący z doświadczeń wojny w Wietnamie. Powietrzne walki w południowo-wschodniej Azji pokazały, że wysoka prędkość samolotu, traktowana dotychczas jako cecha o wysokim priorytecie, nie gwarantuje przewagi.

Northrop YF-17 Cobra
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Northrop YF-17 Cobra

Wynikało to z faktu, że – mimo użycia pocisków kierowanych, wystrzeliwanych do celów znajdujących się poza zasięgiem wzroku – dystans pomiędzy wrogimi samolotami bardzo szybko ulegał skróceniu, wymuszając podjęcie walki manewrowej.

bESraZwD

Właśnie do niej miał zostać zoptymalizowany nowy myśliwiec przyszłości. Nowa maszyna miała uzupełniać ciężkie samoloty przewagi powietrznej (późniejsze F-15), realizując szeroki wachlarz misji – także uderzeniowych.

YF-16 i YF-17 - protoplaści F-16 i F-18
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
YF-16 i YF-17 - protoplaści F-16 i F-18

Northrop YF-17 Cobra - konkurent F-16

Opracowany przez koncern Northrop samolot YF-17 miał kilka ciekawych cech. Jego konstruktorzy wybrali układ z dwoma silnikami, który – mimo wyższych kosztów i oporów aerodynamicznych – miał zapewniać wyższy poziom bezpieczeństwa.

Konserwatywne podejście do kwestii bezpieczeństwa było widoczne także w zastosowanych rozwiązaniach technicznych, gdzie elementy systemu fly-by-wire zostały uzupełnione tradycyjnymi rozwiązaniami, z mechanicznymi połączeniami pomiędzy kabiną pilota a powierzchniami sterującymi.

Samoloty F/A-18E/F Super Hornet
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Samoloty F/A-18E/F Super Hornet

Od YF-17 Cobra do F/A-18E/F Super Hornet

YF-17 nie wygrał konkursu, pokonany przez YF-16, czyli późniejszy F-16. Mimo tego wysiłek konstruktorów nie poszedł na marne – YF-17 po przeskalowaniu i powiększeniu został przyjęty na wyposażenie amerykańskiej marynarki i korpusu piechoty morskiej jako F-18 Hornet.

bESraZwJ

Po ponad 40 latach rozwoju i szeregu modyfikacji, jako F/A-18E/F Super Hornet, samolot ten nadal pozostaje w produkcji, dorównując w aktualnej wersji gabarytami i (częściowo) możliwościami samolotom F-15, których – pierwotnie – miał być jedynie uzupełnieniem.

Udostępnij:
bESraZwN
Komentarze (6)
bESraZxz