Nowa elektrownia przy granicy Polski? Złożono wniosek o koncesję
Niemcy rozważają budowę nowej, nowoczesnej elektrowni na terenie kopalni odkrywkowej Janschwalde, która zlokalizowana jest przy samej granicy z Polską. Obiekt ma produkować energię elektryczną i wodór, a także magazynować ciepło.
18.07.2023 11:42
Niemcy chcą uruchomić kolejny obiekt energetyczny niedaleko polskiej granicy. Niemieckie przedsiębiorstwo Lausitz Energie Bergbay AG chce rozpocząć produkcję zielonego wodoru na terenie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Janschwalde. Obiekt jest zlokalizowany w regionie Łużyc, który znajduje się przy polskiej granicy.
Dziennikarze serwisu gramwzielone.pl twierdzą, że firma złożyła już wniosek o koncesję dla elektrowni Power-to-X do Państwowego Urzędu Środowiska Branderburgii. Obiekt będzie produkować energię przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych i magazynować je w dwojaki sposób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Projekt elektrowni ma zostać przygotowany przez biuro inżynieryjne Afry. Jednym z głównych elementów elektrowni będzie turbina gazowa zakwalifikowana jako "H2-ready", czyli przystosowana do korzystania z wodoru. Na początku będzie ona mogła działać w oparciu o mieszankę wodoru i paliwa gazowego, gdzie wodór będzie stanowić 53 proc. objętości. Docelowo ma być gotowa do pracy na czystym wodorze.
W ramach projektu ma powstać elektrolizer, którego zadaniem będzie produkcja zielonego wodoru w ilości 700 kg na godzinę. Będzie to wymagać ok. 400 MW mocy. Wodór będzie magazynowany, a w razie potrzeby będzie istniała możliwość przetworzenia go na energię elektryczną przy wykorzystaniu elektrowni gazowo-parowej. Drugi sposób magazynowania będzie skupiał się na cieple. Chodzi o magazynowanie ciepła odpadowego, które będzie mogło być uwalniane w późniejszym czasie.
Moduł wodorowy ISPP ma być w stanie produkować wodór o czystość 99,999 proc., który będzie utrzymywany pod ciśnieniem 400 barów. Wyprodukowany w ten sposób wodór ma być w przyszłości wykorzystywany m.in. na potrzeby zasilania transportu publicznego.
Docelowo kopalnia odkrywkowa ma zostać przekształcona w duże centrum energetyczne, które będzie dysponować mocą 7 GW. Pozwoliłoby to na zaspokojenie potrzeb energetycznych ok. 4 mln niemieckich gospodarstw domowych.
Lausitz Energie Bergbay AG realizuje też inne projekty blisko polskiej granicy. W ubiegłym roku podpisano umowę na budowę systemu magazynowania o mocy 50 MW w odległości 25 km od polskiej granicy na terenie elektrowni węglowej Boxberg.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii