Nowy paczkomat. To nie inPost, Allegro ani Poczta Polska

Coraz więcej firm chce mieć własne paczkomaty. Ale nie tylko one. Biblioteki podchwyciły trend i podobne maszyny służą do wypożyczania oraz oddawania książek.

Nowy paczkomat. To nie inPost, Allegro ani Poczta Polska
Adam Bednarek

02.01.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:25

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach udostępniła czytelnikom bibliomat. Maszyna pozwala na całodobowe odbieranie i oddawanie książek.

Całość jest nie tylko wygodna, ale i bezpieczna - bo odpada kontakt z drugim człowiekiem. Właśnie z tego powodu wiele bibliotek musiało wstrzymać lub ograniczyć swoją działalność. Do całego procesu niezbędna jest karta biblioteczna.

Kielce nie są pierwszym miastem, które postawiły na takie rozwiązanie. Wcześniej bibliomaty pojawiły się w Łodzi czy Warszawie.

Paczkomaty wyrastają jak grzyby po deszczu. Trend na 2021?

W 2021 roku planujemy przeprowadzić pilotaż - zapowiedział dyrektor finansowy Allegro, Joe Eastick. Miał na myśli sieć własnych automatów służących do odbierania przesyłek. Allegro chce być konkurencją dla inPostu - a konkretnie uzależnić się od dostawcy.

Podobne plany od dawna ma Poczta Polska. Jak informuje Poczta Polska, nowe automaty staną w pobliżu m.in. placówek pocztowych, przy marketach i galeriach handlowych, przy urzędach państwowych i samorządowych, na terenach parafii czy spółdzielni mieszkaniowych. Do 2022 stanąć ma 2 tys. automatów do odbierania paczek.

Przed świętami inPost zwiększył liczbę swoich urządzeń. Pod koniec września firma chwaliła się, że udało się uruchomić 8 tys. maszyn.

Być może kiedyś paczkomaty - a raczej automaty do odbierania przesyłek, bo paczkomat to nazwa zarezerwowana przez inPost - staną się u nas taką codziennością, jak choćby w Austrii. Tam podobne maszyny pełnią funkcję znanych nam skrzynek pocztowych - tyle że są większe i bardziej nowoczesne.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.