Ogromna asteroida zbliża się do Ziemi. Ma nawet "własny księżyc"

Ogromna asteroida zbliża się do Ziemi. Ma nawet "własny księżyc"
24.05.2019 11:21
Ogromna asteroida zbliża się do Ziemi. Ma nawet "własny księżyc"

W ten weekend wyjątkowa planetoida zbliży się do Ziemi. Kosmiczny głaz o średnicy ponad 1,5 kilometra okrąża inna, mniejsza skała. Takie ciała niebieskie nazywamy planetoidami podwójnymi.

Planetoida (66391) 1999 KW4 znajdzie się w odległości blisko 4,8 miliona kilometrów od Ziemi. Nie ma więc najmniejszych szans na ewentualne zderzenie. Nawet nie będzie widoczna gołym okiem. Ale taka odległość jest już wystarczająca, aby przeprowadzić obserwacje naukowe.

To będzie wyjątkowa okazja, bo ta para głazów nie zbliży się na taką odległość przez kolejne kilkanaście lat. Według wyliczeń naukowców, kolejne takie spotkanie nadejdzie dopiero w 2036 roku. Jeśli macie teleskop, koniecznie przetrzyjcie obiektywy przed niedzielą.

Kilkanaście lat temu, kiedy odkryto (66391) 1999 KW4, zakwalifikowano ją jako potencjalnie niebezpieczną asteroidę (PHA). Oznacza to, że porusza się po orbitach przecinających orbitę ziemską. Nie ma jednak zagrożenia. Tym razem planetoida minie nas w odległości 13 razy większej, niż dystans między Ziemią a Księżycem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)