Ogromny termos w Poznaniu. Akumulator ciepła, który ma 60 metrów

W Poznaniu powstał ogromny akumulator ciepła. Działa jak gigantyczny termos, a przy tym pozwoli znacznie ograniczyć zużycie paliw wykorzystywanych do dostarczenia ciepła mieszkańcom miasta.

Akumulator ciepła w Poznaniu
Akumulator ciepła w Poznaniu
Źródło zdjęć: © veolia.pl

W Poznaniu stanął gigantyczny termos. Akumulator ciepła ustawiony na terenie Elektrociepłowni Karolin ma aż 63 metry wysokości, a jego średnica wynosi 24 metry. Może zmieścić maksymalnie 24 tysiące metrów sześciennych wody. To tyle, ile pomieści osiem basenów olimpijskich. Jest to drugi największy akumulator ciepła w Polsce, zaraz po zbiorniku w EC Siekierki, który mieści 30 tysięcy metrów sześciennych wody.

Inwestycja w tak duży akumulator ciepła znacząco wpływa na elastyczność poznańskiego systemu dystrybucji ciepła, a także ograniczy liczbę występujących awarii i przerw w zasilaniu budynków w ciepło. Jak czytamy na stronie spółki Veolia, akumulator może pomieścić aż 4000 GJ energii. Temperatura ciepłej wody, którą będzie magazynował, wynosi 98 stopni Celsjusza.

Akumulator Ciepła | Veolia

Veolia Energia Poznań, właściciel Elektrociepłowni Karolin, twierdzi, że funkcjonowanie tego nowoczesnego akumulatora ciepła pozwoli ograniczyć zużycie węgla o 11,5 tysiąca ton w skali roku. To tyle, ile zmieści się w 190 wagonach. Ponadto zużycie oleju opałowego lekkiego zostanie zredukowane aż o 310 ton rocznie, czyli o tyle, ile wystarczyłoby do ogrzania około 200 energooszczędnych domów o powierzchni 150 metrów kwadratowych.

Jak działa akumulator ciepła?

Akumulator, który powstał na terenie poznańskiej elektrociepłowni, wyrównuje pracę obiektu w cyklu dobowym. Gdy akumulator jest ładowany, gorąca woda podawana jest do górnej części zbiornika. W tym samym czasie z dołu odpompowywana jest woda zimna. Dzięki temu warstwa pośrednia między gorącą i zimną wodą stopniowo przesuwa się w dół zbiornika.

Gdy ciepło jest z termosu pobierane, proces działa odwrotnie - z góry pompuje się wodę gorącą do sieci, a od dołu podaje się wodę zimną. Całym procesem steruje specjalny układ sterowania i odpowiednio dobrane oprogramowanie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.