Ogromny termos w Poznaniu. Akumulator ciepła, który ma 60 metrów

Strona głównaOgromny termos w Poznaniu. Akumulator ciepła, który ma 60 metrów
30.10.2021 12:06
Akumulator ciepła w Poznaniu
Akumulator ciepła w Poznaniu
Źródło zdjęć: © veolia.pl

W Poznaniu powstał ogromny akumulator ciepła. Działa jak gigantyczny termos, a przy tym pozwoli znacznie ograniczyć zużycie paliw wykorzystywanych do dostarczenia ciepła mieszkańcom miasta.

bEUytHrF

W Poznaniu stanął gigantyczny termos. Akumulator ciepła ustawiony na terenie Elektrociepłowni Karolin ma aż 63 metry wysokości, a jego średnica wynosi 24 metry. Może zmieścić maksymalnie 24 tysiące metrów sześciennych wody. To tyle, ile pomieści osiem basenów olimpijskich. Jest to drugi największy akumulator ciepła w Polsce, zaraz po zbiorniku w EC Siekierki, który mieści 30 tysięcy metrów sześciennych wody.

Inwestycja w tak duży akumulator ciepła znacząco wpływa na elastyczność poznańskiego systemu dystrybucji ciepła, a także ograniczy liczbę występujących awarii i przerw w zasilaniu budynków w ciepło. Jak czytamy na stronie spółki Veolia, akumulator może pomieścić aż 4000 GJ energii. Temperatura ciepłej wody, którą będzie magazynował, wynosi 98 stopni Celsjusza.

Akumulator Ciepła | Veolia

Veolia Energia Poznań, właściciel Elektrociepłowni Karolin, twierdzi, że funkcjonowanie tego nowoczesnego akumulatora ciepła pozwoli ograniczyć zużycie węgla o 11,5 tysiąca ton w skali roku. To tyle, ile zmieści się w 190 wagonach. Ponadto zużycie oleju opałowego lekkiego zostanie zredukowane aż o 310 ton rocznie, czyli o tyle, ile wystarczyłoby do ogrzania około 200 energooszczędnych domów o powierzchni 150 metrów kwadratowych.

bEUytHrH
Ekogroszek zniknie ze sprzedaży. To decyzja resortu klimatu
Ekogroszek zniknie ze sprzedaży. To decyzja resortu klimatu

Jak działa akumulator ciepła?

Akumulator, który powstał na terenie poznańskiej elektrociepłowni, wyrównuje pracę obiektu w cyklu dobowym. Gdy akumulator jest ładowany, gorąca woda podawana jest do górnej części zbiornika. W tym samym czasie z dołu odpompowywana jest woda zimna. Dzięki temu warstwa pośrednia między gorącą i zimną wodą stopniowo przesuwa się w dół zbiornika.

Gdy ciepło jest z termosu pobierane, proces działa odwrotnie - z góry pompuje się wodę gorącą do sieci, a od dołu podaje się wodę zimną. Całym procesem steruje specjalny układ sterowania i odpowiednio dobrane oprogramowanie.

bEUytHrN
Czyste Powietrze i wymiana kopciuchów. Jakie ogrzewanie wybierają Polacy?
Czyste Powietrze i wymiana kopciuchów. Jakie ogrzewanie wybierają Polacy?
Udostępnij:
bEUytHrR
Komentarze (7)
bEUytHsD