Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Co wybrać, by płacić mniej?
Osoby zastanawiające się nad budową lub generalnym remontem domu muszą podjąć decyzję związaną z systemem ogrzewania. Wybór ten obejmuje nie tylko źródło ciepła, ale także typ instalacji – ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne kaloryfery, co jest bardziej kosztowne?
04.11.2024 | aktual.: 04.11.2024 20:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ze względu na rosnące koszty energii i paliw kopalnych, wielu inwestorów szczegółowo analizuje sposoby na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie domu. Podstawową kwestią, na którą zwracają uwagę, jest wybór źródła ciepła – może to być kocioł gazowy, pompa ciepła, kocioł na drewno czy kocioł na węgiel. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Warto także przemyśleć wybór konkretnego systemu ogrzewania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie ogrzewanie do domu?
Dla centralnego ogrzewania mamy dwa główne rozwiązania do wyboru. Pierwsze to tradycyjne kaloryfery w całym domu. Drugą opcją jest ogrzewanie podłogowe. Żadne z nich nie jest "lepsze" od drugiego. Wybór powinien zależeć od indywidualnych oczekiwań inwestora i kosztów początkowych.
Ogrzewanie podłogowe i grzejniki różnią się pod względem kosztów eksploatacji. Generalnie ogrzewanie podłogowe może być droższe w instalacji, ale może zaowocować oszczędnościami na dłuższą metę – mówi Michał Bryndza, specjalista ds. technicznych firmy Tech Sterowniki.
Ważne są też początkowe i końcowe koszty:
Ogrzewanie podłogowe wymaga większych wydatków na początku z powodu kosztów materiałów i montażu systemu pod powierzchnią podłogi. Po instalacji może jednak działać bardziej efektywnie niż klasyczne grzejniki. Ogrzewanie podłogowe współpracuje lepiej ze źródłami ciepła działającymi na niższej temperaturze, takimi jak pompy ciepła czy kotły gazowe kondensacyjne – dodaje.
Kiedy ogrzewanie z kaloryferami?
Kiedy mamy mniejszą powierzchnię grzewczą, potrzebna jest wyższa temperatura w systemie. Dlatego kaloryfery sprawdzają się lepiej z kotłami na paliwa stałe. Chociaż pompy ciepła mogą pracować na wyższych temperaturach, to zazwyczaj są one niższe niż w przypadku np. kotłów na drewno. Dlatego, jeśli połączymy pompę ciepła z kaloryferami, może być konieczne zamontowanie dodatkowych grzejników w domu.
Także, jak mówi Michał Bryndza, koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego mogą być niższe w porównaniu do kaloryferów, co wynika z większej efektywności energetycznej tego rozwiązania.