Okienna pompa ciepła. Idealne rozwiązanie dla mieszkańców bloków
06.01.2023 20:11, aktual.: 13.06.2024 10:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Wdrożenie pomp ciepła w budynkach mieszkaniowych to bez wątpienia jedno z większych wyzwań, które stoi przed rynkiem urządzeń grzewczych" – zauważa serwis Globenergia. Ciekawym projektem, wychodzącym naprzeciwko oczekiwaniom mieszkańców niewielkich lokali, może być opisywana przez nas już wcześniej okienna pompa ciepła.
Serwis Globenergia zwraca uwagą, że szanse na rozwój w tej dziedzinie są niewielkie, jeśli nie zostaną przeprowadzone szeroko zakrojone działania badawcze. Rozwiązaniem, które wpisuje się w założenia przystosowywania pomp ciepła do budownictwa mieszkaniowego, mogą być m.in. okienne pompy ciepła.
Okienna pompa ciepła – rozwiązanie dla małych mieszkań
Okienna pompa ciepła znajduje się obecnie w fazie projektu i nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie dostępna dla szerokiego grona konsumentów. Twórcy tej oryginalnej koncepcji – firmy Gradient i Midea America – zwyciężyli dzięki niej w konkursie Clean Heat for All Challenge w Nowym Jorku.
Okienna pompa ciepła to kompaktowe urządzenie zaprojektowane przede wszystkim z myślą o osobach wynajmujących lokale o niewielkich powierzchniach. Pomysłodawcy projektu otrzymali w nagrodę 70 mln dolarów od miasta Nowy Jork na rozwój tego pomysłu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Możliwe, że w ciągu kilku lat okienne pompy ciepła staną się częstym widokiem na nowojorskich parapetach. Szczególnie dlatego, że jest to sprzęt, który można łatwo zamontować" – pisał na naszych łamach Karol Kołtowski. Niestety, w obecnej formie urządzenie może nie sprawdzić się w niektórych krajach, gdyż stworzono je z myślą o oknach przesuwanych do góry, które są popularne w Stanach Zjednoczonych.
Aby zainstalować pompę ciepła zaprojektowaną przez firmę Gradient, trzeba posiadać w mieszkaniu okna o odpowiednich wymiarach – muszą mieć one szerokość co najmniej 61 cm i głębokość pomiędzy 15 a 40 cm. Wymagana jest również odpowiednia przestrzeń wokół jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Zdaniem twórców pompa jest w stanie ogrzać lub schłodzić pomieszczenie o powierzchni do 40 m kwadratowych. Przy większym metrażu konieczne jest zatem zainstalowanie większej liczby urządzeń.
Montaż pompy jest na tyle prosty, że każdy może wykonać go samodzielnie. Jednostka wewnętrzna urządzenia waży ok. 22 kg, a zewnętrzna ok. 40 kg. Niestety, pompa nie należy do cichych, dlatego lepiej nie umieszczać jej np. w sypialni – podczas pracy wydaje z siebie dźwięki o natężeniu od 48 do 58 decybeli.
Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii