Okienna pompa ciepła. Idealne rozwiązanie dla mieszkańców bloków

Serwis Globenergia zauważa, że wprowadzenie pomp ciepła to jedno z kluczowych wyzwań dla rynku systemów grzewczych. "Wdrożenie pomp ciepła w budynkach mieszkaniowych to bez wątpienia jedno z większych wyzwań, które stoi przed rynkiem urządzeń grzewczych" – czytamy w serwisie. Szczególnie interesującym rozwiązaniem, które wychodzi naprzeciw potrzebom małych mieszkań, jest opisywana już przez nas okienna pompa ciepła.

Okienna pompa ciepła
Okienna pompa ciepła
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Gradient

Serwis Globenergia podkreśla, że bez rozległych badań, rozwój w tej dziedzinie może być ograniczony. Jednak okienne pompy ciepła to propozycja, która może być przystosowana do budownictwa mieszkaniowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Okienna pompa ciepła – dobre i proste rozwiązanie dla małych mieszkań

Aktualnie okienna pompa ciepła jest w fazie projektowej, a data jej powszechnej dostępności pozostaje nieznana. Firmy Gradient i Midea America, które stoją za tym innowacyjnym pomysłem, zdobyły nagrodę w konkursie Clean Heat for All Challenge w Nowym Jorku.

To kompaktowe urządzenie jest skierowane głównie do osób wynajmujących małe mieszkania. Projektanci otrzymali od Nowego Jorku nagrodę w wysokości 70 milionów dolarów na rozwój tej koncepcji.

Kilka lat i okienne pompy ciepła mogą stać się powszechnym widokiem na nowojorskich, a z czasem europejskich parapetach, zwłaszcza że montaż tego urządzenia jest łatwy. Niestety, obecna wersja może nie pasować do okien w niektórych krajach, ponieważ zaprojektowano ją z myślą o oknach przesuwanych w górę, które są popularne w USA.

Jak zainstalować okienną pompę ciepła?

Aby zainstalować pompę ciepła od firmy Gradient, okno musi mieć odpowiedni wymiar – szerokość co najmniej 61 cm oraz głębokość od 15 cm do 40 cm. Ponadto, wokół urządzenia musi być odpowiednia przestrzeń dla jednostek wewnętrznej i zewnętrznej. Uważa się, że taka pompa jest w stanie ogrzać lub schłodzić przestrzeń do 40 m². Jeśli mieszkanie jest większe, konieczne może być zamontowanie większej liczby takich urządzeń.

Montaż jest na tyle prosty, że każdy może wykonać go sam. Wewnętrzna część urządzenia waży ok. 22 kg, podczas gdy zewnętrzna ok. 40 kg. Niestety, poziom hałasu generowany przez pompę, wynoszący od 48 do 58 decybeli, może być uciążliwy, dlatego lepiej unikać umieszczania jej w sypialni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.