Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint

Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint

Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint
Jarosław Balcerzak
23.03.2017 08:34, aktualizacja: 10.03.2022 08:28

Znamy już specyfikację pierwszego z przełomowych dysków SSD marki Intel. Wykorzystuje on pamięć 3D XPoint i oferuje wydajność bliższą RAM-om niż kościom NAND. Jakie osiągi ma zapewnić w zastosowaniach serwerowych?

Najwydajniejsze nośniki półprzewodnikowe

Pierwszy z zaplanowanych dysków Optane został już przez Intela zaprezentowany. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ma postać karty rozszerzeń HHHL, korzysta z pamięci 3D XPoint i interfejsu PCIe 3.0 ×4 NVMe. Jego przeznaczeniem mają być najwydajniejsze serwery, którym zapewni osiągi przekraczające możliwości dysków z układami NAND.

Zaprojektowane wspólnie z marką Micron kości 3D XPoint produkowane są w 20 nm procesie produkcyjnym, a do nowego dysku trafiły w układach po 16 GB i w konfiguracji po 4 na każdy z 7 kanałów. Nieznany pozostaje jednak kontroler zastosowany przez Intela.

Obraz

Wysokie osiągi także pod dużym obciążeniem

Wydajność premierowego Optane’a ma zapewniać 2 GB/s zapisu i 2,4 GB/s odczytu danych, a przy zapisie 4K odpowiednio 500 i 550 tys. IOPS. Jeszcze bardziej imponująco prezentuje się wskaźnik TBW: 12,3 PB (12 tys. TB) pozwala na codzienny zapis nawet 30-krotnej pojemności dysku.

Nowy nośnik ma zapewnić opóźnienia poniżej 10µs, co względem dotychczasowych modeli SSD stanowi nawet kilkukrotną poprawę. Co istotne, obciążenie P4800X nie pogarsza ich znacząco: przy losowym zapisie rzędu 500 tys. IOPS pozwala na utrzymanie wyniku maksymalnie 30µs.

Wraz z dyskiem uruchomiona została odpłatna usługa Memory Drive Technology, dzięki której P4800X współpracuje z pamięcią RAM, tworząc w ten sposób pamięć podręczną szybkiego dostępu. Takie rozwiązanie ma oferować wydajność niewiele mniejszą od kości RAM o podobnej pojemności.

Obraz

Kolejne modele jeszcze w tym roku

Nowy dysk Intela jest świetnym pomysłem na zwiększenie pojemności pamięci w serwerach. Największe z dostępnych obecnie pamięci RAM oznaczają wydatek rzędu 10 dol. za każdy GB, tymczasem w pierwszym dysku Optane są to już 4 dol. za GB. Przy tak znaczącej różnicy w cenie, a ponadto mniejszym poborze energii, nieznaczny spadek wydajności względem DDR4 traci na znaczeniu.

Model P4800X jest już dostępny, w ograniczonej ilości i cenie 1520 dol. Regularna sprzedaż rozpocznie się w drugiej połowie roku, kiedy to zadebiutują także wersje 1,5 TB (PCIe oraz U.2) i 750 GB (PCIe). Jeszcze w drugim kwartale ma się natomiast pojawić model 750 GB na złączu PCIe. Dyski oparte na złączu DIMM dołączą do nich dopiero w przyszłym roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)