Oregon SHE101: czujnik jakości powietrza z funkcją powerbanku

Analiza jakości powietrza może być jednak bardzo prosta, a odpowiednie urządzenie bez problemu zmieści się w kieszeni. Nie inaczej jest w przypadku kompaktowego czujnika Oregon SHE101. Jakie funkcje pomiaru oferuje?

Oregon SHE101: czujnik jakości powietrza z funkcją powerbanku
Jarosław Balcerzak

25.03.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:27

Odpowiedź na nasilający się smog

Temat zanieczyszczeń powietrza ani trochę nie traci na aktualności, skutecznie podsycany przez kolejne doniesienia o natężeniu smogu w największych miastach. Choć bieżące poziomy zawartości pyłów można szybko i wygodnie zweryfikować w Internecie, pochodzą one z silnie rozproszonej sieci czujników i traktować je należy wyłącznie orientacyjnie.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby samodzielnie zweryfikować jakość powietrza w swoim domu i bezpośredniej okolicy. Na rynku pojawiło się sporo kompaktowych stacji monitorujących zawartość pyłów, odróżniających się od siebie głównie precyzją pomiaru. W podobną funkcję są również wyposażane wybrane stacje pogodowe wielu producentów.

Jeszcze atrakcyjniej prezentuje się propozycja amerykańskiej marki Oregon Scientific, od 1989 roku produkującej drobną domową elektronikę. Swoją ofertę elektronicznych zegarków, wag łazienkowych czy właśnie stacji pogodowych rozszerzyła o mobilny czujnik jakości powietrza – model SHE101.

Obraz

Miernik zanieczyszczeń, temperatury i wilgotności

Urządzenie ma poręczny rozmiar 114 × 114 × 37 mm i jest lżejsze od większości smartfonów. Wyposażono je w czytelny wyświetlacz OLED o przekątnej 1,3”, na którym prezentuje wyniki analiz. Wykonuje je automatycznie w odstępach 30 minut, określając stężenie pyłów PM 1,0, PM 2,5, PM 10, a ponadto ilość lotnych związków organicznych.

Poza ekranem funkcję informacyjną spełnia także wbudowany głośnik oraz podświetlenie diodowe. Pierwszy z nich emituje sygnał ostrzegawczy, a kolejny przekłada poziom zanieczyszczeń na jeden z trzech kolorów: zielony, żółty bądź czerwony. Czas działania modelu SHE101 określono na maksymalnie 20 dni w trybie czuwania.

Wśród dodatkowych funkcji znalazł się pomiar temperatury (od -10 do 40˚ C) oraz wilgotności powietrza. Wyniki pomiarów można zapisywać i śledzić na ekranie smartfona, co umożliwia łączność Bluetooth i dedykowana aplikacja O.AIR na urządzenia mobilne (Android i iOS). Dzięki baterii o pojemności 2600 mAh oraz wbudowanemu gniazdu USB, SHE101 oferuje także funkcję powerbanku.

Obraz

Skład powietrza jako cenna informacja

Czasy polegania wyłącznie na zewnętrznych źródłach informacji stopniowo odchodzą do przeszłości. Rozwój elektroniki składa w ręce indywidualnych użytkowników coraz bardziej mobilne i precyzyjne urządzenia, które szybko zyskują na popularności. Samodzielny pomiar dotyczy już nie tylko wagi czy ciśnienia, ale i powietrza w bezpośrednim otoczeniu.

Ten trend nie ominął także Polski, gdzie dbałość o zdrowie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Doskonale wykazała to skala oburzenia, z jaką przyjęto sensacyjne doniesienia o natężeniu smogu w największych miastach. W takich okolicznościach kompaktowy czujnik marki Oregon ma szanse na spore zainteresowanie. Jego aktualna cena wynosi ok. 390 zł.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.