Padł kolejny rekord. Huragan produkuje ogromne ilości prądu
19.02.2022 09:28, aktual.: 19.02.2022 16:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ostatnie wietrzne dni mocno przekładają się na pracę elektrowni wiatrowych na terenie Polski. Padł kolejny rekord produkcji przy użyciu tych źródeł energii. Gwałtowna pogoda służy OZE.
W ostatnich dniach silny wiatr nie opuszczał nas nawet na chwilę. W wielu przypadkach było to związane z dużymi stratami i uszkodzeniami. Jednak branża energetyki wiatrowej miała powody do zadowolenia. Padł kolejny rekord produkcji.
W środę około godziny 18:15 elektrownie wiatrowe na terenie kraju pracowały z mocą 6748,5 MW. W ciągu tej rekordowej godziny wyprodukowano 6717,9 MWh energii, co pozwoliłoby na zasilenie 3 tysięcy gospodarstw domowych przez cały rok. Jest to już drugi rekord produkcji energii z wiatru, który padł w tym roku. O poprzednim informowaliśmy pod koniec stycznia.
- W momencie ostatniego rekordu wiatraki na lądzie odpowiadały za jedną trzecią krajowego zapotrzebowania na prąd, co pokazuje, jak rośnie ich rola w miksie energetycznym Polski. Wyobraźmy sobie, że w ciągu tej jednej rekordowej godziny, farmy wiatrowe na lądzie wytworzyły tyle energii, ile przez cały rok zużywa ok. 3 tys. gospodarstw domowych (10 – 12 tys. osób), czyli jedno małe miasto w Polsce - mówi Piotr Czopek, dyrektor ds. regulacji w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej.
Rekordowy miesiąc dla energetyki wiatrowej
W styczniu elektrownie wiatrowe wytworzyło ponad 2,5 TWh energii elektrycznej, co było historycznie najwyższym wynikiem. W okresie tym wytworzono tyle energii, ile w skali roku zużywa milion gospodarstw domowych w kraju.
Jak czytamy w komunikacie prasowym Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, koszt wytworzenia energii elektrycznej przez instalacje OZE jest około trzech razy niższy, niż w przypadku elektrowni konwencjonalnych. Specjaliści z PSEW wskazują, że promowanie OZE jest "najlepszym lekarstwem na wysokie rachunki za prąd".
Szansą na rozwój energetyki wiatrowej byłaby zmiana przepisów dotyczących odległości turbin od budynków. Obecnie pojawiła się już nadzieja na to, że przepisy ulegną zmianie i branża na nowo zacznie się rozwijać.