Panele fotowoltaiczne dla Ukrainy. Wsparcie z południa Europy
Unia Europejska chce wesprzeć Ukrainę, przekazując jej moduły fotowoltaiczne. Odpowiadać za to będzie jeden z największych producentów paneli PV w Europie. Moduły zostaną zamontowane na budynkach użyteczności publicznej.
10.03.2023 07:33
Włoska firma Enel, w porozumieniu z Komisją Europejską, przekaże Ukrainie panele fotowoltaiczne, które pomogą w dywersyfikacji źródeł energii u naszych sąsiadów. To działanie inicjujące projekt "Promyk nadziei" ("Ray of Hope"). Jest to wynik akcji zapowiedzianej przez Ursulę von der Leyen w trakcie jej wizyty w Kijowie 2 lutego 2023 r.
Ukraina otrzyma od Włochów 5,7 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 350 W każdy (ich łączna moc wynosi zatem blisko 2 MW). Panele będą mogły posłużyć do pokrycia 11,4 tys. metrów kwadratowych dachów na budynkach publicznych, a ich dostawa ma zostać zrealizowana latem 2023 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przekazane przez Enel panele fotowoltaiczne zostały wyprodukowane w Katanii na Sycylii w gigafabryce 3Sun. Obecnie roczne możliwości produkcyjne tego obiektu wynoszą 200 MW, ale od 2024 r. będzie w stanie produkować panele o mocy 3 GW w skali roku. Sprawi to, że będzie to największa fabryka modułów fotowoltaicznych w Europie.
- Po dokonanej przeze mnie miesiąc temu w Kijowie wstępnej zapowiedzi możemy dziś oficjalnie ogłosić, że pierwsza partia paneli fotowoltaicznych zostanie wkrótce dostarczona na Ukrainę. Pragnę podziękować firmie Enel, która podarowała Ukrainie 5 700 paneli fotowoltaicznych. Panele te są produkowane w Europie, w Catanii, przy wsparciu z Europejskiego Funduszu Innowacji. Pozwolą one zaopatrywać w energię elektryczną szkoły, szpitale i jednostki straży pożarnej. Jestem przekonana, że ten pierwszy krok zainspiruje inne europejskie przedsiębiorstwa, a także państwa członkowskie, do podobnych działań, tak aby Ukraina mogła dysponować czystą i produkowaną lokalnie energią elektryczną - mówi Ursula von der Leyen.
Kadri Simon, komisarz do spraw energii, mówiła, że projekt ten to początek inicjatywy, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy przez rozwój jej możliwości w zakresie odnawialnych źródeł energii.
- Jestem bardzo wdzięczna firmie Enel za tę hojną darowiznę na rzecz Ukrainy. Po raz kolejny Enel okazuje się być liderem nie tylko pod względem innowacji w dziedzinie najnowocześniejszych czystych technologii, ale również odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw. Jesteśmy dumni z tego, że produkowane w Unii panele fotowoltaiczne pomogą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne szkół, szpitali i innych budynków publicznych w Ukrainie - komentuje Kadri Simon.
Ukraiński minister ds. energii, Herman Haluszczenko, podziękował zarówno Komisji Europejskiej, jak i firmie Enel i innym europejskim przedsiębiorstwom za wsparcie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
- Stopniowa decentralizacja ukraińskiego systemu energetycznego jest gwarancją bezpieczeństwa Ukrainy i jej odporności na ataki prowadzone przez Rosję. Kontynuując ten kurs, ministerstwo energii skoncentruje się na pobudzaniu rozwoju zielonej energii. Szczególnie ważne jest obecnie zwiększenie zdolności w zakresie autonomicznego zaopatrzenia w energię obiektów, które mają zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania państwa ukraińskiego. Jesteśmy wdzięczni Enel, wszystkim innym europejskim przedsiębiorstwom oraz Komisji Europejskiej za ich zdecydowane wsparcie i solidarność w naszej walce o życie oraz światło i ciepło w ukraińskich domach - podsumował.
Unia Europejska nie pierwszy raz wspiera Ukrainę w kontekście energetyki. Wcześniej do objętego wojną kraju przekazano 5,4 tys. generatorów, które umożliwiają funkcjonowanie w obliczu uszkodzeń infrastruktury energetycznej. Panele fotowoltaiczne mają działać w podobny sposób i pozwalać danym instytucjom korzystać z energii wytworzonej we własnym zakresie.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii