Plaga kradzieży w Niemczech. Chodzi o fotowoltaikę

Plaga kradzieży w Niemczech. Chodzi o fotowoltaikę

Panel fotowoltaiczny. Instalacja fotowoltaiczna podczas montażu
Panel fotowoltaiczny. Instalacja fotowoltaiczna podczas montażu
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
08.03.2023 11:15

Niemcy mierzą się z nietypową plagą kradzieży. Złodzieje upatrzyli sobie w ostatnim czasie źródło zarobku w instalacjach fotowoltaicznych. Straty finansowe właścicieli farm są ogromne.

Fotowoltaika pozwala oszczędzać na rachunkach za prąd, a czasem nawet zarobić na sprzedaży energii elektrycznej. Niestety, niektórzy upatrują okazji na zarobek w innej formie. Niemcy mierzą się z plagą kradzieży na farmach fotowoltaicznych. Złodzieje, chcąc łatwego zysku, kradną panele fotowoltaiczne.

Dziennikarze serwisu farmer.pl opisują przypadek kradzieży modułów fotowoltaicznych ze zlokalizowanej w Górnej Frankonii w Bawarii farmy fotowoltaicznej. Złodzieje wywieźli z niej 200 sztuk paneli fotowoltaicznych. Straty właściciela elektrowni słonecznej wyceniono na 30 tys. euro. Policja w tej chwili nie trafiła jeszcze na trop, który pozwoliłby na zidentyfikowanie sprawców zdarzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niemieckie media informują, że kradzież, do której dopuszczono się w Górnej Frankonii to tylko jeden z przypadków kradzieży odnawialnych źródeł energii, do których doszło w ostatnich dwóch miesiącach na terenie Bawarii.

Kilka dni temu niewielką liczbę paneli słonecznych skradziono z farmy w okolicach miejscowości Bamberg. W drugiej połowie lutego złodzieje połakomili się na moduły fotowoltaiczne z parku energetycznego zlokalizowanego w okolicach Wurgau. Łupem złodziei padło tam ponad 200 modułów, których wartość to również ponad 30 tys. euro.

Podobnych kradzieży dokonano na farmach fotowoltaicznych zlokalizowanych w Guteneck w powiecie Schwandorf w Górnym Palatynacie i w Puchersreuth i Tannesberg w powiecie Neustadt an der Waldnaab.

Łączne straty ze wszystkich ostatnich kradzieży na farmach fotowoltaicznych wyceniono na ok. 200 tys. euro. Jak informują dziennikarze farmer.pl, policja jest bezradna. Nie ustalono nawet, czy za wszystkie te kradzieże odpowiada jedna grupa, czy też mamy do czynienia z niezależnymi od siebie wydarzeniami. Popyt na instalacje fotowoltaiczne jest teraz wysoki ze względu na wysokie ceny prądu, co może motywować złodziei do działania.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)