Panele słoneczne nie dla każdego. Nietoperze ich nie znoszą

Panele słoneczne nie dla każdego. Nietoperze ich nie znoszą

Nietoperze unikają paneli słonecznych
Nietoperze unikają paneli słonecznych
Źródło zdjęć: © shutterstock
12.08.2023 19:33, aktualizacja: 24.10.2023 13:46

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu opublikowali alarmujące wyniki badań nad zachowaniem nietoperzy. Okazuje się, że zwierzęta te unikają przebywania w pobliżu paneli słonecznych, a farmy fotowoltaiczne mogą być dla nich poważnym zagrożeniem.

Często umyka nam fakt, że farmy fotowoltaiczne mogą szkodzić środowisku naturalnemu. Z badań wynika, że nietoperze reagują na nie wyjątkowo negatywnie, a problem może być bardzo poważny.

Aktywność nietoperzy na farmach słonecznych

Naukowcy Uniwersytetu w Bristolu postanowili przyjrzeć się aktywności nietoperzy w okolicach farm słonecznych. Porównywali wysyłane przez nie sygnały echolokacyjne na trenach elektrowni z obszarami porównywalnymi, ale pozbawionymi paneli słonecznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po tygodniu obserwacji okazało się, że wokół farm fotowoltaicznych aktywność nietoperzy jest mniejsza niemal o połowę. W centrum monitorowanych terenów zwierzęta te pojawiały się o dwie trzecie rzadziej niż w obszarach kontrolnych.

Problem nie dotyczy też wybranych gatunków nietoperzy. Naukowcy posługiwali się monitoringiem echolokacji, który pozwala klasyfikować obserwowane osobniki. Ewidentną niechęć do przebywania w otoczeniu paneli słonecznych wykazało sześć z ośmiu obserwowanych grup i gatunków tych zwierząt.

Problemy nietoperzy z panelami słonecznymi

Brytyjscy naukowcy trafili prawdopodobnie na problem żerowisk. Farmy fotowoltaiczne, gdzie panele słoneczne montowane są na gruncie, mają wpływ na stan gleb i roślinność. W ten sposób mogą też zmniejszać liczebność owadów, a w konsekwencji obszar farmy fotowoltaicznej nie będzie atrakcyjną stołówką dla nietoperzy.

Takie wnioski wymagają jednak dalszych badań, które powinny dotyczyć także wpływu fotowoltaiki na echolokację. Istnieją bowiem powody, dla których należy przypuszczać, że panele słoneczne odbijają sygnały, które nietoperzom pozwalają funkcjonować w świecie.

Wpływ paneli słonecznych na echolokację

Zwierzętom tym zdarza się zderzać z pionowymi, płaskimi powierzchniami paneli słonecznych. Odnotowano też obserwacje nietoperzy, które próbowały traktować płasko zorientowane panele fotowoltaiczne jak wodopój. Wszystkie te zachowania może tłumaczyć odbijanie sygnałów echolokacyjnych przez panele słoneczne. Jeśli tak jest, to żerowanie w okolicy farmy słonecznej może być dla tych zwierząt niemal traumatyczne.

Nietoperz, poszukując owadów, także sugeruje się sygnałami echolokacyjnymi. Jeśli duża liczba paneli słonecznych odbija komunikaty jego i wszystkich innych nietoperzy w pobliżu, to nie będzie mógł zorientować się w sytuacji. Efekt ten ma prawo zniechęcać zwierzęta do odwiedzania nie tylko obszarów farm słonecznych, ale także ich okolic.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)