Pływających wiatraków będzie jeszcze więcej. W Polsce powstała nowa spółka
Kwestia pozyskiwania energii elektrycznej z pływających na morzu farm wiatrowych nabiera rozpędu. Francuzi otrzymali właśnie zgodę od Komisji Europejskiej na wielomiliardową inwestycję, a w Polsce powołano spółkę związaną z tzw. offshore wind.
15.02.2023 12:23
Komisja Europejska mówi "tak" francuskim farmom wiatrowym na morzu
Pomoc w wysokości 2,08 mld euro ze środków Unii Europejskiej trafi do Francji, która zamierza zrealizować pierwszy komercyjny projekt wybudowania farmy wiatrowej na morzu (tzw. offshore wind) – wynika z oficjalnego komunikatu Komisji Europejskiej. Dofinansowanie ma na celu wsparcie kraju w dążeniu do realizacji założeń dotyczących ochrony środowiska, udziału prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł, ale też uwzględnia transformację energetyczną UE.
Inwestor, który będzie odpowiedzialny za budowę pierwszej takie dużej morskiej farmy wiatrowej, zostanie wybrany w drugiej połowie 2023 r. Zgodnie z założeniami projektu, całkowita moc wszystkich planowanych wiatraków ma wynieść od 230 do 270 MW i przyczyni się do produkcji 1 TWh energii elektrycznej rocznie przez 35 lat.
Polacy też wchodzą w branżę morskich farm wiatrowych
Nie tylko we Francji rozwijane są farmy produkujące odnawialną energię elektryczną na morzu. Polska również chce mieć swój udział w tej branży i jak donosi serwis Gospodarka Morska, Polska Żegluga Bałtycka (Polferries) powołała właśnie spółkę PŻB Offshore. To ważny krok dla przedsiębiorstwa, bo jak zaznacza rzecznik prasowy PŻB Michał Arciszewski: "Dotychczas jesteśmy jedynym polskim armatorem promowym, który rozpoczął działalność w tym obszarze".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Siedziba i przedstawicielstwo nowo powołanej spółki znajdzie się w Gdyni. Jej zadaniem będzie głównie serwisowanie turbin wykorzystywanych w morskich farmach wiatrowych. Powstanie PŻB Offshore jest istotne w kontekście obecnie prowadzonych prac nad budową morskich elektrowni wiatrowych realizowanych przez PKN Orlen i Polską Grupę Energetyczną (morskie elektrownie wiatrowe mają wytwarzać prąd w Polsce od 2026 r.). Wraz z rozwojem tego typu źródła odnawialnej energii elektrycznej na Bałtyku konieczne będzie wsparcie techniczne turbin, które zapewnić ma właśnie nowa spółka należąca do Polferries.
Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii