Polscy archeolodzy odkryli cmentarzysko w Peru. Mrozi krew w żyłach
Polscy archeolodzy odkryli ślady masakry na cmentarzysku w Peru, ujawniając brutalną historię społeczności Chuquibamba. Znaleziono 24 szkielety z licznymi obrażeniami, wskazującymi na brutalny najazd.
Polscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia na stanowisku El Curaca w południowym Peru. Od 2022 roku zespół badaczy, głównie z Polski, współpracuje z ekspertami z Peru i Meksyku, prowadząc wykopaliska, które ujawniają ślady życia społeczności prekolumbijskich i przedinkaskich. Ostatnie znaleziska rzucają nowe światło na kulturę Chuquibamba.
Podczas ostatniego sezonu wykopaliskowego odkryto 24 szkielety, głównie kobiet i dzieci, które padły ofiarą brutalnego najazdu. "Trafiliśmy na cmentarzysko osób, które zabito podczas najazdu. Każda odnaleziona w tym miejscu czaszka wykazuje znaczne uszkodzenia, powstałe albo w wyniku ciosu zadanego maczugą z miedzianą głowicą w formie gwiazdy, albo też maczugą z kulistą kamienną głowicą" - wyjaśnia prof. dr hab. Józef Szykulski z Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik wykopalisk.
Co odkrycia mówią o kulturze Chuquibamba?
Szczątki były owinięte w całuny, a obok nich znaleziono ceramikę i ozdoby, co wskazuje na kulturę Chuquibamba. "Za takim wnioskiem przemawia fakt, że zmarłych pochowano z honorami, owinięto ich w całuny wykonane z wełny lub bawełny i wyposażono w dary grobowe, a następnie jamy grobowe, w których złożono ciała, obudowano murem kamiennym" - dodaje prof. Szykulski. Odkrycia wskazują na złożone rytuały pogrzebowe i rozwiniętą organizację społeczną oraz militarną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W pobliżu cmentarzyska odkryto także zbiorową mogiłę przypominającą studnię, zawierającą szczątki 29 osób, które zmarły naturalnie. Dary grobowe w tej mogile różnią się od tych znalezionych w grobach ofiar najazdu, co sugeruje, że były to pochówki członków jednej rodziny lub klanu.
Badania polskich archeologów w El Curaca nie tylko wzbogacają wiedzę o kulturze Chuquibamba, ale także pokazują, jak złożone były relacje społeczne i rytuały pogrzebowe w tej części świata.