Porton Man. Brytyjskie ministerstwo obrony zamawia humanoidalne maszyny

Boston Dynamics i Google nie mają monopolu na tworzenie zaawansowanych robotów. Zadziwiającą swoimi możliwościami humanoidalną maszynę przedstawiła niedawno brytyjska firma i-bodi Technology z Buckinghamshire. Porton Man to robot opracowany na zlecenie brytyjskiego ministerstwa obrony. Jakie jest jego zadanie?

Porton Man. Brytyjskie ministerstwo obrony zamawia humanoidalne maszyny
Łukasz Michalik

08.04.2014 | aktual.: 10.03.2022 11:24

Gdy opisywaliśmy roboty Petman i Atlas, ich niezwykłe jak na robota możliwości budziły zachwyt. Maszyny potrafiły nie tylko się przemieszczać, ale również utrzymywały balans na jednej nodze, wytrącone z równowagi nie upadały, potrafiły przekraczać przeszkody, wspinać się i skakać. Od niedawna amerykańskim robotom przybył godny konkurent.

Porton Man to ważąca zaledwie 15 kg maszyna zbudowana przez brytyjską firmę i-bodi Technology z Buckinghamshire. Celem przyświecającym jej konstruktorom było nie tylko stworzenie humanoida o zakresie ruchów zbliżonych do tych, którymi dysponuje człowiek, ale też zbudowanie maszyny o możliwie niewielkiej masie.

Meet The Robotic Man That Tests Chemical Suits | Forces TV

Dzięki technologiom stosowanym do tej pory w przemyśle motoryzacyjnym do budowy wyścigowych bolidów twórcy robota skutecznie odchudzili swoje dzieło - pierwotna wersja ważyła około 80 kilogramów. Do czego można wykorzystać takiego robota?

Wbrew pozorom - przynajmniej według oficjalnych informacji - nie chodzi o stworzenie armii uzbrojonych, śmiercionośnych humanoidów. Zadanie Porton Mana jest inne. Robot będzie służył w Defence Science and Technology Laboratory (DSTL) jako platforma do testowania ekwipunku żołnierzy i pozwoli na sprawdzenie wojskowego sprzętu w warunkach wykluczających testy z udziałem ludzi, takich jak teren skażony biologicznie czy chemicznie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.