Wyłączenia prądu. Jak przygotować się do blackoutu?
W obliczu kryzysu energetycznego, z którym zmaga się niemal cały świat, widmo wyłączeń prądu staje się coraz bardziej realne. Warto wiedzieć, czym jest blackout i jak należy się na niego przygotować.
24.11.2021 09:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trudno przypomnieć sobie czas, kiedy o dłuższych przerwach w dostawach energii elektrycznej mówiło się głośniej niż teraz. Choć w Polsce nie jest to zbyt często podnoszony temat, kraje europejskie już wydały pewne oświadczenia mówiące o tym, jak należy przygotować się do ewentualnych braków prądu.
Biorąc pod uwagę, że blackout staje się realnym zagrożeniem, dziennikarze serwisu energetyka24.pl przygotowali poradnik, dotyczący właściwego przygotowania się na ewentualne braki prądu. Życie bez elektryczności z pewnością nie byłoby łatwe. Szczególnie jeśli przerwa w dostawach prądu miałaby potrwać nie kilka, a kilkanaście godzin, lub nawet kilka dni.
Zobacz także
Głównym ryzykiem związanym z ewentualnymi brakami energii elektrycznej są szybujące ceny gazu, na które duży wpływ ma Rosja. Jeśli tegoroczna zima będzie równie mroźna, co poprzednia, energii może po prostu brakować. Dodatkowym problemem może być bezwietrzna pogoda - to z kolei zmniejszy wydajność elektrowni wiatrowych.
Jak przygotować się na blackout?
Na początku warto zaznaczyć, że trudno znaleźć uniwersalny pakiet produktów, które zabezpieczą nas przed skutkami braku prądu. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i miejsca zamieszkania. Dziennikarze Defence24 przygotowali jednak listę, która powinna pomóc przetrwać trudne chwile, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wszystkie wymienione poniżej przedmioty powinny znaleźć się w jednym, łatwo dostępnym miejscu.
- apteczka wyposażona w środki pierwszej pomocy, lateksowe rękawiczki, nożyczki oraz leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe,
- cukierki w niewielkim opakowaniu o długiej dacie przydatności do spożycia, np. landrynki,
- długopisy oraz mały notes,
- gwizdek,
- latarki ręczne i czołowe oraz latarenki na uniwersalne baterie alkaliczne, a także duży zapas baterii,
- mapa miasta lub okolicy,
- naładowane powerbanki oraz uniwersalny rozgałęziony kabel do urządzeń przenośnych (np. telefonów, zestawów nawigacji),
- radio bateryjne,
- scyzoryk lub multitool dobrej jakości,
- świece oraz zapałki lub zapalniczki, które powinny zostać użyte dopiero po wyczerpaniu możliwości elektrycznego zasilania, ze względu na ryzyko wywołania pożaru,
- zapas gotówki na 2-3 dni,
Wymienione wyżej przedmioty nie powinny zajmować wiele miejsca, dzięki czemu łatwo można je zmieścić w jednej torbie czy pudełku. Poza tym warto przygotować sobie w innym miejscu pakiet dodatkowych przedmiotów, czyli:
- koce termiczne i ciepłą odzież,
- kuchenkę turystyczną wraz z zestawem nabojów gazowych,
- lód w kostkach w zamrażarce,
- łom,
- wachlarz,
- żelowe kompresy,
- żelowe rozgrzewacze rąk,
- zapas wody oraz suchego prowiantu (czyli jedzenia niewymagającego obróbki termicznej) na dwa-trzy dni,
W przypadku blackoutu warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także sprawdzić, czy nikt z naszego sąsiedztwa nie potrzebuje pomocy. Biorąc pod uwagę, że wyłączenie prądu może zaburzyć pracę wodociągów, warto napełnić wodą garnki czy wannę, co pozwoli nie tylko na zaspokojenie pragnienia, ale także potrzeb higienicznych.
Podczas przerwy w dostawach prądu należy bardzo rozważnie obchodzić się ze świecami, których nieumiejętne użycie może doprowadzić do pożaru. Ponadto trzeba pamiętać, by starać się zużywać jak najmniej energii, a także nie tracić zasobów zbyt pochopnie - na przykład nie otwierać lodówki czy zamrażarki zbyt często i nie marnować energii na podgrzewanie wody lub jedzenia, których nie zużyjemy.