Zapomnij o panelach fotowoltaicznych. Teraz prąd produkują okna
Jedną z wad fotowoltaiki jest to, że wymaga ona dużo przestrzeni. Z tego względu trudno o duże instalacje fotowoltaiczne w miastach, a szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie biurowców. Okna solarne to sposób na generowanie zielonego prądu nawet w centrach miast.
Jak wygląda instalacja fotowoltaiczna, każdy widzi. Duże, czarne moduły zamontowane na dachu lub na solidnej konstrukcji naziemnej. Od dawna jednak rozwija się nurt fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem (BIPV). Koncepcja ta zakłada, że urządzenia wytwarzające energię elektryczną będą integralną częścią budynku. Prąd mają wytwarzać okna, balustrady, rolety - wszystko, co tylko można zrealizować z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych.
Naukowcy z MIT opracowali technologię, która pozwala na generowanie energii elektrycznej z okien. Praca badaczy przełożyła się na otwarcie firmy, Ubiquitous Energy, a ich produkt, czyli okna solarne, zyskały nazwę UE Power. Jak podaje serwis cnet.com, ich twórcy twierdzą, że są one w pełni przejrzyste, a ponadto jest to "pierwsza w pełni akceptowalna pod kątem estetyki generująca prąd alternatywa dla tradycyjnych okien".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smartwatch Fitbit Sense 2?
Tradycyjne panele fotowoltaiczne mają na celu przechwytywanie energii z każdego fotonu, który pada na jego powierzchnię. UE Power podchodzi do tematu inaczej. Światło widzialne jest przepuszczane przez okna, podczas gdy do generacji prądu wykorzystywane jest światło niewidzialne - przede wszystkim ultrafiolet i podczerwień. W efekcie powierzchnia okna wygląda jak standardowa szyba, a w rzeczywistości może ona generować energię elektryczną.
Do tej pory firma uruchomiła12 pilotażowych instalacji opartych o okna solarne UE Power, w tym na Uniwersytecie Stanowym Michigan i we własnej siedzibie w Redwood w Kalifornii. Wykorzystywane do tej pory moduły w formie okien są nie wielkie - mają ok. 35 na 50 cm. Firma planuje jednak otwarcie fabryki, w której będą mogli konstruować duże moduły do zastosowań komercyjnych. Miałyby one kosztować ok. 30-40 proc. niż tradycyjne "pasywne" szkło.
W planach firmy znajduje się też sprzedaż okien solarnych, które przeznaczone będą do stosowania w domach mieszkalnych. Nawiązano już współpracę z jednym z producentów szkła w celu opracowania produktu dedykowanego tej grupie klientów.
Wydajność opracowanych na MIT okien jest rzecz jasna niższa, niż ma to miejsce w przypadku standardowych modułów fotowoltaicznych. Stanowi ona ok. 20 proc. tego, co są w stanie osiągnąć najlepsze panele dostępne na rynku. Urządzenia te mogą być jednak instalowane wszędzie tam, gdzie wykorzystywane jest szkło.
UE Power mogą być wykorzystywane nie tylko na potrzeby generacji prądu do zasilania budynków. W przyszłości ich możliwości wytwórcze mogą być wykorzystywane także do zasilania czujników zamontowanych w inteligentnych oknach, które mogłyby stanowić część systemu smart home. Ponadto szkło z możliwością generowania energii elektrycznej można by zastosować na przykład w samochodach z napędem elektrycznym w celu ładowania akumulatorów.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii