Przełom w perowskitach. Zyskały ważną cechę

Przełom w perowskitach. Zyskały ważną cechę

Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne. Pozbyto się ich największej wady
Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne. Pozbyto się ich największej wady
Źródło zdjęć: © NREL
08.09.2022 07:57

Naukowcy z National Renewable Energy Laboratory w Stanach Zjednoczonych opracowali nowoczesne ogniwa perowskitowe. Zwiększono ich początkową sprawność, a do tego zwiększono ich odporność na degradację.

Naukowcy z amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory dokonali przełomu w technologii perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. Efektem ich pracy jest ogniwo, które cechuje się zarówno wysoką sprawnością początkową, jak i niskim stopniem degradacji.

Szybki spadek sprawności ogniw perowskitowych jest największą wadą tej technologii. Jednak dzięki pracy naukowców z uniwersytetów w Toledo, Boulder w stanie Kolorado i San Diego w Kaliforni, udało się ten problem zminimalizować. Po przeprowadzeniu trwających 2,4 tys. godzin testów w temperaturze 55 stopni Celsjusza, opracowane przez Amerykanów ogniwo zachowało 87 proc. początkowej sprawności.

Jeśli zaś chodzi o wartość początkową sprawności takiego ogniwa, osiąga ona poziom 24 proc. W komunikacie NREL możemy przeczytać, że jest to najwyższy wynik dla ogniw tego rodzaju. Nie wiemy do końca, co to oznacza, ponieważ nie podano na przykład tego, jakiego rozmiaru jest stworzone ogniwo.

Naukowcy z NREL uporali się z problemem degradacji ogniw, stosując "architekturę odwróconą", zamiast standardowej. Różnica między tymi dwoma podejściami dotyczy sposobu osadzania warstw na szklanym podłożu. Oprócz tego do ogniwa dodano warstwę 3-(amimnometylo)pirydyny (3-APy) na warstwę perowskitu.

Temat wykorzystania perowskitów w energetyce zyskał na popularności w ostatniej dekadzie. NREL zaznacza, że duża część badań poświęconych tej technologii dotyczyła tego, jak zwiększyć stabilność urządzeń, czyli jak zredukować poziom degradacji ogniw fotowoltaicznych wraz z upływającym czasem.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)