Przełom w perowskitach. Zyskały ważną cechę

Naukowcy z National Renewable Energy Laboratory w Stanach Zjednoczonych opracowali nowoczesne ogniwa perowskitowe. Zwiększono ich początkową sprawność, a do tego zwiększono ich odporność na degradację.

Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne. Pozbyto się ich największej wady
Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne. Pozbyto się ich największej wady
Źródło zdjęć: © NREL

Naukowcy z amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory dokonali przełomu w technologii perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. Efektem ich pracy jest ogniwo, które cechuje się zarówno wysoką sprawnością początkową, jak i niskim stopniem degradacji.

Szybki spadek sprawności ogniw perowskitowych jest największą wadą tej technologii. Jednak dzięki pracy naukowców z uniwersytetów w Toledo, Boulder w stanie Kolorado i San Diego w Kaliforni, udało się ten problem zminimalizować. Po przeprowadzeniu trwających 2,4 tys. godzin testów w temperaturze 55 stopni Celsjusza, opracowane przez Amerykanów ogniwo zachowało 87 proc. początkowej sprawności.

Jeśli zaś chodzi o wartość początkową sprawności takiego ogniwa, osiąga ona poziom 24 proc. W komunikacie NREL możemy przeczytać, że jest to najwyższy wynik dla ogniw tego rodzaju. Nie wiemy do końca, co to oznacza, ponieważ nie podano na przykład tego, jakiego rozmiaru jest stworzone ogniwo.

Naukowcy z NREL uporali się z problemem degradacji ogniw, stosując "architekturę odwróconą", zamiast standardowej. Różnica między tymi dwoma podejściami dotyczy sposobu osadzania warstw na szklanym podłożu. Oprócz tego do ogniwa dodano warstwę 3-(amimnometylo)pirydyny (3-APy) na warstwę perowskitu.

Temat wykorzystania perowskitów w energetyce zyskał na popularności w ostatniej dekadzie. NREL zaznacza, że duża część badań poświęconych tej technologii dotyczyła tego, jak zwiększyć stabilność urządzeń, czyli jak zredukować poziom degradacji ogniw fotowoltaicznych wraz z upływającym czasem.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (72)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.