Przestaniesz wyrzucać fusy po kawie. Mają zastosowanie w... budownictwie
Australijscy inżynierowie odkryli interesujące zastosowanie fusów kawowych. Choć z reguły traktowane jako zwykły odpad, mogą świetnie sprawdzić się w branży budowlanej jako składnik zwiększający odporność betonu.
28.05.2024 | aktual.: 28.05.2024 10:22
Jak donosi "The Guardian", badania opublikowane w "Journal of Cleaner Production" pokazują, że naukowcom z Uniwersytetu RMIT w Melbourne udało się opracować metodę ponownego użycia fusów kawowych, która zwiększa wytrzymałość betonu.
Dodanie przetworzonych fusów do mieszanki betonowej skutkuje jej wzmocnieniem aż o 29,3 proc. Proces pirolizy, kluczowy dla tej metody, ma również duży potencjał energetyczny.
Beton wzmacniany zużytymi fusami po kawie
Dr Shannon Kilmartin-Lynch z RMIT zwraca uwagę na problem marnowania ogromnych ilości fusów kawowych, w tym kapsułek. Podkreśla, że konwersja fusów na biowęgiel, materiał podobny do węgla drzewnego, może zastąpić część piasku używanego w procesie produkcji betonu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dr Rajeev Roychand z RMIT tłumaczy z kolei, że produkcja biowęgla z resztek kawy polega na ich prażeniu w warunkach beztlenowych, co minimalizuje emisję dwutlenku węgla. Piroliza, kluczowy element tej technologii, polega natomiast na ogrzewaniu fusów kawowych do około 350 stopni Celsjusza. Jest to proces efektywny energetycznie, ponieważ zwykle piroliza wymaga temperatur sięgających 900 stopni Celsjusza.
Jednocześnie naukowcy odkryli, że wprowadzenie 15 proc. biowęgla pochodzącego z fusów kawy do mieszanki betonowej zwiększa wytrzymałość samego betonu o prawie 30 proc. Z kolei dzięki porowatości fusów cement łatwo łączy się z biowęglem, co dodatkowo poprawia strukturę betonu.
Choć badania zespołu z RMIT są wciąż na wczesnym etapie i wymagają dalszych testów na trwałość materiału, to naukowcy już współpracują z lokalnymi władzami. Chcąwykorzystać wzmocniony beton m.in. w nadchodzących projektach infrastrukturalnych, takich jak budowa chodników.
Zastosowanie tego rozwiązania pozwala również zredukować ilość fusów kawowych trafiających na wysypiska. W Australii można by produkować aż 22,5 tys. ton bardziej ekologicznego betonu rocznie, gdyby wszystkie fusy kawowe były przetwarzane.
Zobacz także