Przezroczyste panele fotowoltaiczne na szklarni. Zastąpią tradycyjną folię
Przezroczyste panele fotowoltaiczne zamontowano na szklarni w Szwajcarii. Zastąpią one tradycyjną folię. Panele oferują korzystny kompromis między dużą przepuszczalnością światła a opłacalną produkcją energii.
W Szwajcarii rusza pilotażowy projekt, który polega na zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na szklarniach. Mają być to specjalne moduły cechujące się dużym stopniem przezroczystości. Zastąpią tradycyjnie stosowaną folię.
Za produkcję wspomnianych modułów odpowiada szwajcarskie przedsiębiorstwo Insolight. Przezroczyste panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane w gospodarstwie znajdującycm się w miejscowości Conthey w kantonie Valais w południowej Szwajcarii.
Zastosowana zostanie technologia skoncentrowanej fotowoltaiki. Pozwala ona na uzyskanie wysokiej sprawności, sięgającej 30 proc. Według Szwajcarów ma to zapewnić dużo wyższy uzysk energii niż w przypadku tradycyjnych modułów, dzięki czemu wysokie koszty inwestycji zostaną skompensowane w trakcie eksploatacji instalacji fotowoltaicznej.
Według producenta zastosowana technologia będzie mogła być stosowana w obiektach, w których uprawiane będą nie tylko warzywa i owoce, ale także zboża. Wysokie uzyski energii elektrycznej w połączeniu z przepuszczalnością światła, która pozwala na dobry rozwój roślin, wydają się być idealnym rozwiązaniem dla osób zajmujących się rolnictwem i ogrodnictwem.
Insolight's technology in motion
Warto wspomnieć, że samo ograniczenie światła doprowadzanego do szklarni nie musi być niczym złym. W przypadku części upraw ogrodnicy celowo zacieniają tego typu obiekty, by poprawić panujący w nich mikroklimat i znaleźć kompromis między temperaturą, wilgotnością i odpowiednim oświetleniem.