Rokoko Smartsuit Pro: kompletny sprzęt do motion capture w jednym kombinezonie
Branżę filmową czeka spory przełom w kwestii nagrywania scen z wykorzystaniem tzw. motion capture. Dzięki Smartsuit Pro będzie ono tańsze, choć nie mniej precyzyjne. W jaki sposób działa innowacyjny kombinezon?
Produkt, w który uwierzyli wszyscy
Wykorzystanie technologii motion capture – choć przynosi imponujące rezultaty – wiąże się z wynajęciem przygotowanego studia, a z nim kosztownego sprzętu do nagrywania. Składają się na niego dedykowane czujniki i kamery przechwytujące ich ruch w przestrzeni. Koszty takiego filmowania z łatwością osiągają kwoty 100 tysięcy dol. i wyższe.
Przełomem ma być wynalazek Rokoko Electronics, niewielkiego startupu z siedzibą w Kopenhadze i oddziałem w San Francisco. W październiku ubiegłego roku przy pomocy Kickstartera marce udało się zdobyć 118 tys. dolarów z celu obranego na pułapie 100 tys.
Budżet powiększyły następnie fundusze z duńskiej firmy Venture Capital – North-East Venture oraz opiewająca na 100 tys. dolarów nagroda na Festiwalu Technologii Użytkowej w Hollywood. Świetnie doinwestowane Rokoko nie zawiodło, a jego ukończony produkt trafił właśnie do przedsprzedaży.
Smartsuit Pro / Presentation video - Rokoko - Intuitive and affordable motion capture
Minimalne wymagania do pracy
Smartsuit Pro ma formę kombinezonu, w którym zintegrowano 19 czujników ruchu (ramiona, ręce, nogi, stopy i tułów), identyczną liczbę przewodów oraz centralny hub zarządzający elektroniką, w tym łącznością bezprzewodową. Do rozpoczęcia pracy niezbędna jest wyłącznie sieć WiFi oraz komputer, do którego trafią dane ze Smartsuit.
Wiernie odwzorowane ruchy ciała są wizualizowane w czasie rzeczywistym (do 5 kombinezonów jednocześnie) w oprogramowaniu Smartsuit Studio a edytować je można także w branżowo popularnym Autodesk MotionBuilderze. Zgodność obejmuje także silniki Unity oraz Unreal.
Motion capture za ułamek dotychczasowej ceny
Trudno Smartsuitowi odmówić przewagi nad konkurencją. Wszystkie dostępne obecnie systemy nie wymagające zewnętrznych kamer (Noitom Perception Neuron oraz Yost Labs PrioVR) łączy niedogodność wielu oddzielnych elementów do założenia i podłączenia. Ich obsługa i edycja otrzymanych danych również nie należą do najprostszych.
Rokoko jest na dobrej drodze, aby to zmienić, a w rezultacie znacznie obniżyć koszt produkcji filmów przez studia operujące ograniczonym budżetem. Cena kombinezonu w przedsprzedaży wynosi 2245 dol., a wybierać można spośród czterech rozmiarów. Jako opcjonalne oferowane są także rękawiczki z 7 dodatkowymi czujnikami za 345 dol. Wysyłki mają nastąpić już w lutym.