WiGig: nowy standard WiFi zapewnia prędkość nawet 8 Gbit/s

Nowy standard jest już faktem, a jego możliwości rozbudzają wyobraźnię. Prędkością przewyższa poprzednika nawet trzykrotnie, zapewniając jednocześnie większą stabilność połączenia. Kiedy trafi do urządzeń sieciowych i mobilnych?

WiGig: nowy standard WiFi zapewnia prędkość nawet 8 Gbit/s
Jarosław Balcerzak

28.10.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:09

Nawet 1 GB/s

Stowarzyszenie WiFi Alliance zatwierdziło właśnie nowy standard 802.11ad, często nazywany także WiGig. Zmiany jakie przynosi ciężko nazwać kosmetycznymi, a oferowane prędkości transferu pozostawiają poprzednika daleko w tyle. Gigabitowy LAN nareszcie doczekał się szybszej, a w dodatku bezprzewodowej alternatywy.

WiGig pracuje na częstotliwości 60 GHz i przesyła dane wykorzystując inteligentne formowanie wiązki sygnału pomiędzy urządzeniami. Pozwala to na uzyskanie nie tylko prędkości 8 Gbit/s, lecz także mniejszych opóźnień i większej odporności na zakłócenia.

W Dell Latitude E7470 karta trójzakresowa jest dostępna jako jedna z opcji
W Dell Latitude E7470 karta trójzakresowa jest dostępna jako jedna z opcji

Pierwsze urządzenia już w sprzedaży

Nowy standard to także inny zasięg sygnału – aby z niego skorzystać, musimy znajdować się w odległości do 10 metrów od routera. Innymi słowy, w tym samym lub sąsiednim pomieszczeniu. Gdy odległość stanie się zbyt duża, sygnał z 60 GHz przełączy się na znane nam 5 GHz.

Pierwsze urządzenia wyposażone w trójzakresowe WiFi zdążyły się już pojawić w sprzedaży. Wśród laptopów pionierem są niektóre modele biznesowego Della Latitude E7450 / E7470, a wśród routerów Acelink BR-6774AD, TP-LINK AD7200 oraz Netgear Nighthawk X10. Kolejne premiery są wyłącznie kwestią czasu.

TP-Link AD7200 Talon — jeden z pierwszych routerów z WiGig
TP-Link AD7200 Talon — jeden z pierwszych routerów z WiGig

Aktualne ceny studzą zapał

Przed WiFi 802.11ad sporo wyzwań na drodze jego upowszechnienia. Początkowo barierę stanowić będzie ograniczona dostępność sprzętu i wysokie ceny – obecnie WiGig trafia głównie do urządzeń high-endowych. Podobnie jednak było ze standardem 802.11ac, który z czasem trafił do szerokiego zakresu urządzeń.

Pomimo kosztów jakie zwiastuje debiutujący 802.11ad, jego obecność ma prawo cieszyć. Dynamiczny rozwój VR i ekranów o wysokich rozdzielczościach wymaga naprawdę dużej przepustowości danych, które nareszcie zyskują odpowiednio szybki standard transmisji. Wi-Fi na naszych oczach wychodzi z cienia wydajnościowej dominacji połączeń przewodowych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.