Rolls-Royce testuje przełomowy silnik. UltraFan zmieni zasady gry

Pierwsze testy w zakładach Rolls-Royce'a w Derby zakończył silnik UltraFan, czyli przełomowy, bardziej ekologiczny i cichszy silnik odrzutowy zasilany zrównoważonym paliwem. Firma chwali się, że ta technologia jest wydajniejsza od wszystkiego, co zostało przez nich wyprodukowane kiedykolwiek wcześniej.

Prototyp silnika odrzutowego UltraFan
Prototyp silnika odrzutowego UltraFan
Źródło zdjęć: © Rolls-Royce
Mateusz Tomiczek

Kierownictwo firmy zapewniło, że nowa technologia zapewnia 10 proc. poprawy wydajności w stosunku do najwydajniejszego jak dotąd dużego silnika lotniczego na świecie, czyli Trent XWB. Podkreślają też, że technologia przyczyni się do niwelacji zanieczyszczenia hałasem w pobliżu lotnisk i na często uczęszczanych trasach lotniczych. Rolls-Royce odważnie podaje, że pomyślne testy ich silnika oznaczają, że branża lotnicza jest o krok bliżej osiągnięcia celu lotu o zerowej emisyjności netto do 2050 roku.

Demonstracja UltraFAn

Dyrektor naczelny Rolls-Royce'a, Tufan Erginbilgic oznajmił, że nowa technologia pomoże udoskonalić zarówno obecne silniki, jak i produkowane w przyszłości - "Jesteśmy świadkami tworzenia się historii. Skokowej zmiany w poprawie wydajności silnika"

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Modułowy system broni strzeleckiej Grot - złożenie

Testy demonstracyjnego silnika odbyły się w obiekcie Testbec 80 w Sinfin. Urządzenie było w 100 proc. zasilane zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF). Jest to ekologiczne paliwo, które produkowane jest między innymi z biomasy, rzepaku lub zużytego oleju kuchennego. Według naukowców zachowuje się ono w zupełności tak, jak jego konwencjonalny odpowiednik i nie trzeba specjalnie przystosowywać do niego silników ani infrastruktury lotniska.

Ekologiczne lotnictwo w przyszłości

Projekt UltraFan miał poparcie rządu Wielkiej Brytanii i łącznie powstaje już od prawie dwóch dekad. Jego publiczna prezentacja miała miejsce w 2014 roku, lecz dopiero teraz zdecydowano się na pierwsze jawne testy.

Brytyjski Sekretarz ds. Biznesu i Handlu, Kemi Badenoch powiedział: "Ta najnowocześniejsza technologia pomoże w przejściu do bardziej ekologicznej przyszłości lotnictwa, jednocześnie przyciągając dalsze inwestycje w brytyjski przemysł lotniczy i kosmiczny".

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.