Rosnąca aktywność Słońca pomaga... sprzątać Kosmos

Kosmiczne śmieci, które zostawiamy po sobie wokół Ziemi, stanowią coraz większy problem. Całkiem niedawno media donosiły, że właśnie taka pozostałość po naszych wyprawach poza planetę zagrażała Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Okazuje się jednak, że mamy sprzymierzeńca w walce z zanieczyszczeniem orbity. Jest nim Słońce.

Słońce usuwa kosmiczne śmieci (fot.: sxc.hu)
Słońce usuwa kosmiczne śmieci (fot.: sxc.hu)
Kira Czarczyńska

Kosmiczne śmieci, które zostawiamy po sobie wokół Ziemi, stanowią coraz większy problem. Całkiem niedawno media donosiły, że właśnie taka pozostałość po naszych wyprawach poza planetę zagrażała Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Okazuje się jednak, że mamy sprzymierzeńca w walce z zanieczyszczeniem orbity. Jest nim Słońce.

Czym są kosmiczne śmieci?

Na pewno wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w Kosmosie można natknąć się na obiekty bardzo różnej wielkości, od pyłków po całkiem spore planetoidy. Mają one jednak pochodzenie naturalne. Kosmiczne śmieci natomiast to wszystkie pozostałości naszej obecności w przestrzeni - nieczynne już satelity, fragmenty rakiet wielostopniowych, rozmaite odłamki czy nawet odpryski farby oderwane w kolizjach. Najwięcej jest właśnie tych zupełnie małych.

Wszystko to zostaje na orbicie i krąży wokół Ziemi, czasami zderzając się ze sobą albo zagrażając używanym jeszcze urządzeniom, które są tam umieszczone. Nadal nie wymyślono skutecznej metody pozbycia się tego swoistego wysypiska.

W czym pomaga nam Słońce?

Zwiększona aktywność Słońca oznacza, że dociera do nas silniejsze promieniowanie ultrafioletowe. To zaś powoduje nagrzewanie się ziemskiej atmosfery i w efekcie powstaje zjawisko, które najłatwiej określić jako puchnięcie termosfery - warstwy atmosfery sięgającej do około 600 km ponad powierzchnią planety. To właśnie w niej porusza się między innymi Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, rozmaite czynne satelity... i mnóstwo kosmicznych śmieci.

Kiedy do termosfery dociera większa ilość energii słonecznej, rośnie jej temperatura. Osiąga nawet około 2000 K, co powoduje zwiększenie jej oporu, a więc wytracanie prędkości przez krążące tam śmieci i przesuwanie ich na niższe orbity. W rezultacie spora część z nich po prostu się spala. NASA szacuje, że w ubiegłym roku pozbyliśmy się w ten sposób około 100 ton odpadków.

Aktywność Słońca w tej chwili rośnie i za około rok osiągnie swoje maksimum. Oczyści to w znacznym stopniu najbliższą okolicę Ziemi. Jak widać, znów natura bez problemu radzi sobie z czymś, czego naukowcy nie potrafią rozpracować...

Źródło: NationalGeographic.com, Wikipedia

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.