ScanTheSun. Aplikacja, która zwiększy zyski z fotowoltaiki

Aplikacja ScanTheSun ma ułatwić projektowanie instalacji PV
Aplikacja ScanTheSun ma ułatwić projektowanie instalacji PV
Źródło zdjęć: © ScanTheSun

05.04.2023 09:36, aktual.: 24.10.2023 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, której zwrot zajmuje co najmniej kilka lat. Z tego względu warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które wpływają na jej opłacalność. W ich analizie ma pomóc polska aplikacja ScanTheSun.

Optymalne ustawienie paneli fotowoltaicznych w danym otoczeniu może przełożyć się na odczuwalną zmianę w produkcji energii elektrycznej. Polska aplikacja ScanTheSun ma ułatwić proces ustawiania modułów względem Słońca z uwzględnieniem wszelkiego rodzaju przeszkód, znajdujących się dookoła budowanej elektrowni słonecznej.

Za stworzenie ScanTheSun odpowiadają Jakub Leja i dr hab. Ernest Grodner. Aplikacja wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do szybkiego optymalizowania planów budowy instalacji fotowoltaicznej. Jak twierdzi Jakub Leja, pozwala ona na stworzenie opracowanie najbardziej efektywnej kosztowo instalacji fotowoltaicznej dla wybranego budynku w ciągu minuty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z opisu aplikacji dowiadujemy się, że pozwala ona na minimalizację strat energii ze względu na niewłaściwe ustawienie modułów względem Słońca oraz ze względu na zacienienie z okolicznych drzew i budynków. Może ona stanowić też wsparcie dla instalatorów, którzy przy użyciu aplikacji mogą zaplanować montaż modułów.

Stosując aplikację, można zastosować różne założenia. Ze względu na to, że uwzględnia ona pozycję Słońca z dokładnością do 0,1 stopnia, dość dokładnie wylicza potencjalne zyski. Możliwe jest optymalizowanie ustawienia paneli dla całego roku lub dla wybranego okresu. To może być istotne np. w przypadku domków letniskowych, gdzie generacja energii zimą odgrywa rolę drugoplanową.

Jak czytamy na stronie twórców aplikacji, pozwala ona na zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej w taki sposób, że generuje ona aż 35 proc. więcej energii. Można jednak przyjmować, że takie wyniki daje tam, gdzie projekt jest trudny do wykonania i konieczne jest uwzględnienie wielu zmiennych, które mogą ograniczać produkcję.

Tak czy inaczej, biorąc pod uwagę, że oprogramowanie jest darmowe, warto sprawdzić jego możliwości podczas planowania budowy instalacji fotowoltaicznej. Niewykluczone, że projekt opracowany przez aplikację przyda się nawet doświadczonym projektantom. W klasycznych programach do projektowania instalacji PV konieczne jest bazowanie na zdjęciach budynku lub zdjęciach satelitarnych, tu dochodzi też możliwość planowania instalacji na żywo dzięki technologii AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika