Sharp zaprezentował przyszłość: 27-calowy monitor 8K z odświeżaniem 120 Hz

Sharp zaprezentował przyszłość: 27-calowy monitor 8K z odświeżaniem 120 Hz

Sharp zaprezentował przyszłość: 27-calowy monitor 8K z odświeżaniem 120 Hz
Jarosław Balcerzak
07.10.2016 08:41, aktualizacja: 10.03.2022 09:15

Choć rozdzielczości 8K daleko jeszcze do szerokiej dostępności, część producentów patrzy już w przyszłość. Także Sharp, którego monitor wyposażono w panel nowej generacji. Jakie są jego możliwości?

Licytacja na gęstość pikseli w matrycach

Panele w monitorach, telewizorach i smartfonach rozwijają się szybciej niż zapotrzebowanie konsumentów. Obecne już w pierwszych modelach smartfonów 4K wywołuje konsternację i na nowo ożywia dyskusję na temat zasadności takiego zagęszczania pikseli. Tymczasem producentów wydaje się to ani trochę nie zniechęcać, co potwierdzają każde kolejne technologiczne targi.

Na odbywających się w Japonii CEATEC Sharp zademonstrował monitor, który wysuwa się na czoło stawki w wyścigu na rozdzielczość. Rekordowe osiągi udało się uzyskać dzięki nowej technologii konstruowania panelu, a rezultat zelektryzował media branżowe na całym świecie.

Obraz

Rozdzielczość wyprzedziła możliwości złącz

27” monitor pracuje w natywnej rozdzielczości 8K (7680 × 4320), co przełożyło się na zagęszczenie pikseli na poziomie 326 ppi. Częstotliwość odświeżania ma wartość 120 Hz, maksymalna jasność to zawrotne 1000 nitów, a to wszystko przy 10-bitowej głębi na kanał.

Tak wyśrubowane parametry wygenerowały transmisję danych o wartości 120 Gb/s. Nie zabrakło typowego już dla high-endu wsparcia dla HDR, a połączenie zapewniono aż ośmioma przewodami DisplayPort w wersji 1.4.

Wszystko to stało się możliwe dzięki zastosowaniu panelu IPS w technologii IGZO, a więc zastąpieniu silikonu w roli półprzewodnika kombinacją indu, galu, cynku i tlenu. Umożliwiło to zwiększenie dynamiki ruchu elektronów od 20 do 50 razy, zastosowanie mniejszych tranzystorów, a w końcowym rezultacie niższy pobór mocy i większą gęstość pikseli.

Obraz

Generacja 8K nadciąga wielkimi krokami

Takie premiery raz jeszcze spolaryzują użytkowników, którzy ponownie podzielą się na sceptyków i entuzjastów tak ekstremalnych rozdzielczości. Ci pierwsi mają trochę racji, gdyż (pomijając już możliwości ludzkich oczu) na naszych oczach powstał problem nie dotyczący monitorów 4K: problemy z płynną transmisją obrazu pojedynczym przewodem.

Na jego tle nadmierna grubość nowości Sharpa wydaje się zaledwie chorobą wieku dziecięcego, z którą producenci szybko powinni się uporać. Podobnie jak z wyprodukowaniem OLED-owych wersji monitorów IGZO skoro i w nich ta technologia może być bez przeszkód stosowana. Przyszłość komputerowych ekranów prezentuje się więc co najmniej obiecująco.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)