Słuchawki z selektywnym tłumieniem: wyciszą hałas, ale nie odgłos alarmu

Co zrobić, aby spacer ze słuchawkami na uszach był bezpieczny? Amazon ma na to pomysł: słuchawki, które tłumią wyłącznie hałas, ale dopuszczają do nas ważne dźwięki.

Słuchawki z selektywnym tłumieniem: wyciszą hałas, ale nie odgłos alarmu
Łukasz Michalik

Słuchawki z aktywną redukcją hałasu

Niezmiennie dziwi mnie widok rowerzystów, przemykających ulicami ze słuchawkami na uszach. Choć jazda w rytm ulubionej muzyki jest przyjemna, to jednocześnie stwarza poważne zagrożenie – w mniejszym lub większym stopniu odcina nas od dźwięków otoczenia. Większość z nich to uciążliwy hałas, ale niektóre, jak dźwięk silnika czy klakson, mogą w niektórych sytuacjach uratować życie.

Wiedzą o tym również producenci słuchawek – w ich ofercie bez trudu znajdziemy modele, które pozwalają słyszeć coś więcej, niż tylko odtwarzaną muzykę. Po przeciwnej strony oferty znajdują się słuchawki odcinające nas od świata. Jest na to kilka metod – uszczelnienie kanału słuchowego, dobrej jakości słuchawki wokółuszne o zamkniętej konstrukcji czy w końcu modele z aktywną redukcją hałasu (ANC – Active Noise Cancellation).

Obraz

Selektywne tłumienie hałasu

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale również i wady. Słuchawek o konstrukcji otwartej najlepiej używać w cichym otoczeniu. Te, które eliminują niepotrzebne dźwięki zapewniają lepsze wrażenia z odsłuchu, ale – gdy używamy ich na zewnątrz – zwiększają szanse, że nie usłyszmy choćby nadjeżdżającego rowerzysty czy trąbiącego samochodu.

Problem postanowił rozwiązać Amazon. Na razie to rozwiązanie czysto teoretycznie – koncern Jeffa Bezosa zarejestrował bowiem patent, ale póki co nie wspomina o zaoferowaniu sprzętu, korzystającego z tego rozwiązania. O co w nim chodzi?

Mikrofony z Amazon Echo

Amazon chce zaoferować słuchawki z selektywnym tłumieniem hałasu. Będzie w nich umieszczony standardowy moduł ANC, tłumiący hałas poprzez wytwarzanie fali dźwiękowej o odpowiednich parametrach (ta sama częstotliwość i amplituda, odwrócona faza).

Amazon Echo
Amazon Echo

Innowacją mają być zewnętrzne mikrofony, przeniesione z głosowej asystentki Alexa, znanej z Amazon Echo. Mikrofony będą nasłuchiwać odgłosów tła w poszukiwaniu zgodnych z zapisanymi w bazie urządzenia, jak np. dźwięk alarmu czy klaksonu.

Co istotne, użytkownik będzie mógł definiować również inne dźwięki, jak choćby własne imię czy słowo przepraszam. Gdy słuchawki je wykryją, na moment wyłączą system redukcji hałasu, pozwalając użytkownikowi usłyszeć ważne dźwięki.

Rysunek z wniosku patentowego
Rysunek z wniosku patentowego

Komfortowe słuchanie i bezpieczeństwo

Pomysł zapowiada się zatem całkiem interesująco, pozwalając na połączenie komfortu słuchania muzyki z bezpieczeństwem. Z jego oceną warto jednak poczekać do czasu, aż Amazon wyprodukuje zgodny z otrzymanym patentem sprzęt.

O ile to w ogóle nastąpi, bo sam fakt, że coś zostało opatentowane, nie oznacza, że niebawem pojawi się gotowy produkt. W tym przypadku – niestety, bo zapewne wielu z nas chętnie skorzystałoby z takiego wynalazku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.