Sony FES Watch U: wizjonerski zegarek z wyświetlaczem e-ink na tarczy i na pasku

Sony FES Watch U: wizjonerski zegarek z wyświetlaczem e‑ink na tarczy i na pasku

Sony FES Watch U: wizjonerski zegarek z wyświetlaczem e-ink na tarczy i na pasku
Jarosław Balcerzak
30.08.2016 08:05, aktualizacja: 10.03.2022 09:27

Koniec z codziennym ładowaniem zegarka. Nowa propozycja od Sony dzięki technologii e-ink nie tylko wygląda naprawdę intrygująco, ale ma apetyt na energię nie większy od czytnika ebook. Czy wynagrodzi to brak funkcji smart?

Kontynuacja ciekawej idei

Z pewnością niewiele osób pamięta niecodzienny produkt, jakim dwa lata temu był prototyp FES Watch. U schyłku 2015 roku urządzenie w ograniczonej ilości sztuk trafiło do sprzedaży i z tytułu ceny rzędu 300 dol. rynku nie zawojowało, ale wskazało branży ciekawy kierunek. Projekt nie okazał się na szczęście jednorazowym eksperymentem, a na serwisie crowdfundingowym trwa właśnie zbiórka funduszy na następcę – Sony FES Watch U.

Rynkiem docelowym ma być Japonia, jednak sukces zegarka może zadecydować o ekspansji na pozostałe rynki. Do końca zbiórki pozostało aż 38 dni, a finansowanie przekroczyło już 24 proc., co rokuje naprawdę nieźle. Co przekonuje inwestujących użytkowników? Duże możliwości personalizacji oraz bardzo długi czas pracy na baterii.

Obraz

Klasyka skutecznie spersonalizowana

Zegarek trafi do nabywców w jednym z trzech kolorów do wyboru: białym, srebrnym lub czarnym. Pierwsze dwa osłania szkło mineralne, ostatni otrzyma szkło szafirowe. Średnica koperty 43 mm, grubość 11,8 mm oraz waga 70 g to gabarytowy standard. Komunikację zapewnia bluetooth w standardzie 4.1.

Możliwości zegarka w porównaniu z typowymi smartwatchami wydają się mocno ograniczone, jednak bliżej mu do klasycznych czasomierzy. FES Watch U ma zapewniać trzy kluczowe cechy: świetną widoczność ekranu nawet w pełnym słońcu,12 stylów tarcz, które otrzymujemy wraz z zegarkiem oraz czas pracy na baterii sięgający 3 tygodni.

Na tym możliwości się nie kończą – wraz ze stylistyką tarcz zmienia się wygląd paska, również będącego wyświetlaczem e-ink. Nie zabrakło zapewnienia urządzeniu wodoodporności (zgodność z normami IPX5 / IPX7), co docenią aktywni użytkownicy.

Obraz

Dobry pomysł realizowany w niezrozumiały sposób

Specyfikacja wygląda naprawdę zachęcająco, lecz i tutaj Sony nie ustrzegło się kontrowersyjnej decyzji. Otóż na chwilę obecną kompatybilność jest deklarowana wyłącznie z systemami iOS 9 lub nowszymi. Czy to rozsądne posunięcie ze strony producenta tak wielu urządzeń z systemem Android? Z pewnością nie i być może dlatego obsługa Androida nie jest przez Sony w przyszłości wykluczana.

FES Watch U jest ciekawym projektem kierowanym do wszystkich, dla których klasyczny zegarek to zbyt mało, a typowy smartwatch to rozczarowanie nieustannym ładowaniem. Z jednej strony oferuje możliwość błyskawicznej zmiany wyglądu tarcz i paska, z drugiej nie drenuje baterii bardziej niż byśmy sobie tego życzyli. Oby więcej takich inicjatyw, tym razem już bez ograniczeń terytorialnych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)