Stereobelt – pierwszy mobilny odtwarzacz kaset magnetofonowych

Powszechne przekonanie na temat Walkmana głosi, że model Sony Walkman TPS-L2 był pierwszym, mobilnym odtwarzaczem muzyki. Nie był, a Sony przegrało proces o naruszenie patentu i płaciło odszkodowania. Czym był poprzednik Walkmana?

Stereobelt - replika wzorowana na urządzeniu z filmu
Stereobelt - replika wzorowana na urządzeniu z filmu
Źródło zdjęć: © Etsy
Łukasz Michalik

01.07.2019 | aktual.: 09.03.2022 09:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Walkman, który właśnie obchodzi swoje 40-lecie, bywa często nazywany pierwszym mobilnym odtwarzaczem kaset magnetofonowych. Nie jest to prawdą. Owszem, był pierwszym, ale nie pierwszym w ogóle, tylko pierwszym, który odniósł sukces.

Przed pojawianiem się pierwszego Walkmana niemiecki wynalazca, Andreas Pavel, opracował koncepcję urządzenia o nazwie Stereobelt. Pavel, który był m.in. szefem stacji telewizyjnej, jednym z twórców pierwszych wideoklipów, a przy tym wielbicielem muzyki, w 1977 roku przedstawił plany przenośnego odtwarzacza muzyki.

Stereobelt - szkic z dokumentacji patentu
Stereobelt - szkic z dokumentacji patentu

Muzyczny pas

Urządzenie składało się z kilku podzespołów, umieszczonych na pasie, noszonym przez użytkownika. Był tam m.in. pojemnik na baterie, moduł odpowiedzialny za sterowanie czy – umieszczony po przeciwnej stronie – odtwarzacz kaset.

Co istotne, wynalazca usiłował zainteresować swoim pomysłem wiele znanych korporacji. Dotarł m.in. do Yamahy, Grundiga czy Philipsa, ale potentaci nie byli zainteresowany wprowadzeniem na rynek takiego sprzętu. Wynikało to z przekonania, że nikt nie będzie chciał publicznie nosić słuchawek.

Stereobelt
Stereobelt© Tested

Sony kontra wynalazca

Ostatecznie Pavel w 1977 roku opatentował swój wynalazek, który jednak nie doczekał się produkcji seryjnej. Dwa lata później Sony rozpoczęło sprzedaż swojego Walkmana, niemal od początku negocjując z niemieckim wynalazcą wynagrodzenie za wykorzystanie opatentowanych rozwiązań.

Andreas Pavel już na początku lat 80. otrzymał od Sony niewielkie kwoty, będące odsetkiem od zysków z Walkmanów sprzedawanych na rynku niemieckim. Przez wiele lat trwała jednak sądowa batalia o wynagrodzenie za odtwarzacze, sprzedawane przez japoński koncern w pozostałych krajach.

Stereobelt - jeden z modułów filmowej repliki
Stereobelt - jeden z modułów filmowej repliki© YouTube

Długi proces

Proces zakończył się ostatecznie dopiero w 2004 roku. Andreas Pavel uzyskał wówczas wielomilionowe odszkodowanie. Szczegóły zawartej wówczas ugody, jak i dokładna wysokość zapłaconej przez Sony kwoty nie zostały ujawnione.

Stereobelt, choć nigdy nie trafił na rynek, doczekał się działającego prototypu. Unikatowy egzemplarz pierwszego mobilnego odtwarzacza kaset magnetofonowych można podziwiać w mediolańskim Muzeum Designu. Cały świat miał okazję zobaczyć go w filmie "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.