Strażnik prywatności. Cyborg Unplug sprawi, że Google Glass będą bezużyteczne

Strażnik prywatności. Cyborg Unplug sprawi, że Google Glass będą bezużyteczne

Strażnik prywatności. Cyborg Unplug sprawi, że Google Glass będą bezużyteczne
Łukasz Michalik
10.09.2014 17:47, aktualizacja: 10.09.2014 18:05

Czy w świecie, pełnym ludzi w okularach Google’a jesteśmy skazani na ciągłą inwigilację? Niekoniecznie – poznajcie urządzenie, dzięki któremu Google Glass i podobne wynalazki staną się bezużyteczne.

Wszystko online

Żyjemy w świecie, który sprawnie działa wyłącznie online. Dokumenty w chmurach, komunikacja, internetowe encyklopedie... Dzięki zdobyczom cywilizacji mamy to dostępne jednym kliknięciem, ale wystarczyłoby odciąć połączenie z Internetem, by niektórzy stracili wszystko – pracę, źródło rozrywki a nawet (co za czasy!) swoją mądrość, którą czasem utożsamia się z Wikipedią.

Ten sam słaby punkt mają niektóre urządzenia – bez dostępu do Sieci stają się bezużyteczne, co postanowili wykorzystać twórcy urządzenia o nazwie Cyborg Unplug, nazywanego w mediach antyrouterem.

382901774602013670

Jak wyłączyć Google Glass?

Urządzenie wykorzystuje narzędzia, stworzone na początku tego roku w ramach projektu Glasshole.sh – jego pomysłodawca, Julian Oliver napisał skrypt, który na podstawie adresów MAC rozpoznaje Google Glass i wyrzuca je z sieci Wi-Fi. Pomysł ten wyewoluował do urządzenia Cyborg Unplug.

Gdy w nadzorowanej przez nie sieci Wi-Fi pojawią się okulary Google’a, strażnik podniesie alarm (w tej roli migająca dioda i wiadomość wysłana pod zdefiniowany adres) oraz wyrzuci sprzęt Google’a z sieci wysyłając pakiety, wymuszające rozłączenie i uniemożliwiając np. wysłanie do Sieci nakręconego na miejscu filmu.

382901774602210278

Strażnik prywatności

W przypadku sieci domowych najlepszym rozwiązaniem wydaje się po prostu zabezpieczenie sieci hasłem, ale problem pojawia się np. w kawiarniach czy obiektach użyteczności publicznej. To właśnie tam Cyborg Unplug może przydać się najbardziej, filtrując urządzenia, które w danym miejscu mogą korzystać z publicznie dostępnej sieci.

382901774602341350

Łatwo wyobrazić sobie np. właścicieli różnych knajp, kin czy klubów, którzy chcieliby zapewnić swoim gościom trochę większą prywatność. Co prawda sprzęt nie przeszkodzi w zrobieniu zdjęcia czy nagraniu filmu, ale w przypadku urządzeń wymagających Wi-Fi uniemożliwi ich szybkie wysłanie do Sieci.

Co istotne – ze względu na zakazujące tego przepisy - urządzenie nie zakłóca łączności radiowej. Przedsprzedaż urządzenia ma się rozpocząć 30 września na stronie Plugunplug.net, a koszt – w zależności od wybranego modelu (droższy jest z alarmem), będzie się wahał w przedziale 50 – 100 dolarów.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów CNN, The Verge i Tom's Guide.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)