Strażnik prywatności. Cyborg Unplug sprawi, że Google Glass będą bezużyteczne

Strażnik prywatności. Cyborg Unplug sprawi, że Google Glass będą bezużyteczne
Łukasz Michalik

10.09.2014 17:47, aktual.: 10.09.2014 18:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy w świecie, pełnym ludzi w okularach Google’a jesteśmy skazani na ciągłą inwigilację? Niekoniecznie – poznajcie urządzenie, dzięki któremu Google Glass i podobne wynalazki staną się bezużyteczne.

Wszystko online

Żyjemy w świecie, który sprawnie działa wyłącznie online. Dokumenty w chmurach, komunikacja, internetowe encyklopedie... Dzięki zdobyczom cywilizacji mamy to dostępne jednym kliknięciem, ale wystarczyłoby odciąć połączenie z Internetem, by niektórzy stracili wszystko – pracę, źródło rozrywki a nawet (co za czasy!) swoją mądrość, którą czasem utożsamia się z Wikipedią.

Ten sam słaby punkt mają niektóre urządzenia – bez dostępu do Sieci stają się bezużyteczne, co postanowili wykorzystać twórcy urządzenia o nazwie Cyborg Unplug, nazywanego w mediach antyrouterem.

Obraz

Jak wyłączyć Google Glass?

Urządzenie wykorzystuje narzędzia, stworzone na początku tego roku w ramach projektu Glasshole.sh – jego pomysłodawca, Julian Oliver napisał skrypt, który na podstawie adresów MAC rozpoznaje Google Glass i wyrzuca je z sieci Wi-Fi. Pomysł ten wyewoluował do urządzenia Cyborg Unplug.

Gdy w nadzorowanej przez nie sieci Wi-Fi pojawią się okulary Google’a, strażnik podniesie alarm (w tej roli migająca dioda i wiadomość wysłana pod zdefiniowany adres) oraz wyrzuci sprzęt Google’a z sieci wysyłając pakiety, wymuszające rozłączenie i uniemożliwiając np. wysłanie do Sieci nakręconego na miejscu filmu.

Obraz

Strażnik prywatności

W przypadku sieci domowych najlepszym rozwiązaniem wydaje się po prostu zabezpieczenie sieci hasłem, ale problem pojawia się np. w kawiarniach czy obiektach użyteczności publicznej. To właśnie tam Cyborg Unplug może przydać się najbardziej, filtrując urządzenia, które w danym miejscu mogą korzystać z publicznie dostępnej sieci.

Obraz

Łatwo wyobrazić sobie np. właścicieli różnych knajp, kin czy klubów, którzy chcieliby zapewnić swoim gościom trochę większą prywatność. Co prawda sprzęt nie przeszkodzi w zrobieniu zdjęcia czy nagraniu filmu, ale w przypadku urządzeń wymagających Wi-Fi uniemożliwi ich szybkie wysłanie do Sieci.

Co istotne – ze względu na zakazujące tego przepisy - urządzenie nie zakłóca łączności radiowej. Przedsprzedaż urządzenia ma się rozpocząć 30 września na stronie Plugunplug.net, a koszt – w zależności od wybranego modelu (droższy jest z alarmem), będzie się wahał w przedziale 50 – 100 dolarów.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów CNN, The Verge i Tom's Guide.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)