Szczotki przy ruchomych schodach. Nie do butów, a dla bezpieczeństwa

Zastanawiałeś się kiedyś, po co są szczotki przy ruchomych schodach? Choć wielu z nas uważa, że służą do czyszczenia butów, prawdziwy powód ich istnienia jest całkiem inny. Chociaż to przekonanie może wydawać się logiczne, zastosowanie tych szczotek jest zaskakujące. Koncept, jaki mają te elementy, nie jest znany większości osób.

Jaką funkcję pełnią szczotki przy ruchomych schodach?
Jaką funkcję pełnią szczotki przy ruchomych schodach?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Max2611

Dlaczego nie powinno się czyścić butów szczotkami z ruchomych schodów? Powód jest prosty — zbiera się na nich mnóstwo kurzu i brudu. Ponadto, twarde włosie może zniszczyć skórzane obuwie. Możesz sądzić, że twoje buty będą odświeżone, ale rzeczywistość może być wręcz odwrotna. Szczotki zainstalowane przy ruchomych schodach pełnią całkiem inną funkcję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sony INZONE Buds - test

Szczotki przy schodach ruchomych - do czego tak naprawdę służą?

Ruchome schody zostały zaopatrzone w szczotki przez projektantów z konkretnego powodu. Celem ich nie było mycie butów. Choć często kojarzą się z czyszczeniem, ich rzeczywiste zadanie to zabezpieczenie naszego bezpieczeństwa. Tak, to prawda — szczotki na schodach nie są dekoracją, ale spełniają praktyczną rolę i prawdopodobnie ochroniły już wiele ubrań przed uszkodzeniem.

Włosie wzdłuż schodów pełni funkcję prostą, lecz skuteczną. Zostały zaprojektowane, aby chronić ubrania użytkowników przed wkręceniem się w szczelinę między stopniami a otaczającymi je ściankami. Materiały mogą tam łatwo wpaść, co może prowadzić do ich rozerwania i spowodować niebezpieczny upadek pasażera.

Szczotki przy schodach ruchomych a bezpieczeństwo

Jednak szczotki mają również zastosowanie w ochronie schodów. Awaria spowodowana wpadnięciem ubrania do mechanizmu mogłaby uszkodzić urządzenie. Tak samo jest w przypadku śmieci, które mogą wpadać do mechanizmów schodów. Pomimo obecności szczotek, zdarza się, że coś dostanie się między ściankę a schody. Większość ruchomych schodów posiada mechanizmy, które w sytuacji zagrożenia zatrzymują urządzenie, lecz uwolnienie materiału wymaga pomocy fachowców bądź otworzenia kawałka ubrania.

Szczotki na schodach to gwarant bezpieczeństwa
Szczotki na schodach to gwarant bezpieczeństwa© Getty Images | pictore

Kto wynalazł ruchome schody? Mają więcej lat niż myślisz

Koncepcja tego rodzaju zabezpieczenia ma już ponad 200 lat. W 1859 roku Nathan Ames opatentował pierwsze "schody obrotowe". Ostatecznie jego projekt nigdy nie został zrealizowany i pozostał na papierze. Prawdziwym wynalazcą uważa się Jessego Reno, który opatentował w 1892 roku "Endless Conveyo". Ten wynalazek różnił się tym, że nie wchodziło się na schodki, a na pochyłą taśmę.

Pierwsze takie ruchome taśmy pojawiły się w 1896 roku na Coney Island w Nowym Jorku. Rozwiązanie to zostało wtedy bardzo pozytywnie przyjęte, co doprowadziło do jego rozpowszechnienia w innych miastach USA. W 1921 roku firma Otis przedstawiła ruchome schody w formie, jaką znamy dziś. Po raz pierwszy w Polsce zastosowano je 22 lipca 1949 roku w Warszawie, przy trasie W-Z. Ruchome schody szybko stały się niezastąpione i teraz wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich codzienności.

schody ruchomeciekawoskizabezpieczenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)