Szpieg-insekt z napędem atomowym (wideo)

Naukowcy pracujących w Darpa (Defense Advanced Research Projects Agency) zaprezentowali prototyp nadajnika dla cyborgów-insektów, który funkcjonuje dzięki izotopom promieniotwórczym.

cyborg
cyborg
Marcin Krzewicki

Naukowcy pracujących w Darpa (Defense Advanced Research Projects Agency) zaprezentowali prototyp nadajnika dla cyborgów-insektów, który funkcjonuje dzięki izotopom promieniotwórczym.

Marek na początku tego roku pisał o tym samym projekcie. Akurat niedawno ukazała się dość szokująca wiadomość o użyciu w nim energii jądrowej.

Najsłabszym elementem projektu był system zasilania. Musiał być on bardzo mały, lekki, a przy tym wydajny. Większość pomysłów i rozwiązań stworzonych przez naukowców nie nadawała się do wykorzystania w instalacji energetycznej zasilającej elektroniczne układy odpowiadające za łączność radiową z robaczkami.

W tym celu wykorzystano izotop pierwiastka niklu, który wprawdzie emituje promieniowanie, ale nie na tyle silne, aby mogło to zagrozić ludzkiemu życiu. Jednak nawet niewielkie emisje cząstek beta są wystarczająco silne, aby układy scalone na pokładzie stawonogów była zasilana przez ponad 100 lat.

Elektronika o jądrowym źródle zasilania na chwilę obecną wyposażona jest w 5 miliwatowy nadajnik RFID. Kiedy projekt zostanie gruntownie przetestowany owady uzupełnią szeregi armii i tajnych służb.

Proponuję materiał wideo ukazujący robaczki w akcji.

źródło: popsci

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.