Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej. Net‑metering czy net‑billing?
Zmiana przepisów dotyczących rozliczania energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne niebawem stanie się faktem. W związku z tym prosumenci zastanawiają się, jak będą rozliczać wyprodukowaną energię po rozbudowie własnej instalacji.
11.12.2021 | aktual.: 11.12.2021 09:13
Zmiana sposobu rozliczania energii wyprodukowanej przez mikroinstalację fotowoltaiczną została już zatwierdzona przez sejm i senat. W tej chwili nowe przepisy oczekują na podpis prezydenta. W związku z tym pojawiają się pytania o to, w jaki sposób rozliczać będzie się energię z instalacji fotowoltaicznej, która zostanie rozbudowana po 1 kwietnia 2022 roku, kiedy to w życie wejdą nowe zasady.
Odpowiedzi na to pytanie szukali dziennikarze serwisu GlobEnergia. Udało im się uzyskać informacje od przedstawicieli jednego z czterech głównych Operatorów Sieci Dystrybucyjnych w Polsce, czyli firmy Tauron.
Według nowych przepisów, instalacje fotowoltaiczne zamontowane między 1 kwietnia a 30 czerwca 2022 roku będą rozliczane w systemie prosumenckim, lecz tylko do 30 czerwca. Po tym okresie obowiązkowy będzie już net-billing. Naturalnie pojawiło się pytanie, co w przypadku rozbudowy już istniejącej instalacji po 1 kwietnia 2022. Tauron odpowiada.
Według informacji uzyskanych przez dziennikarzy GlobEnergia, jeśli instalacja fotowoltaiczna po rozbudowie nie będzie większa niż 50 kWp, nie będzie konieczna zmiana systemu rozliczania energii elektrycznej. W przypadku przekroczenia tej wartości, co jest jednoznaczne z utratą przez instalację statusu mikroinstalacji, konieczne będzie zmienienie sposobu rozliczania wyprodukowanej energii na rzecz jej sprzedaży.
Elżbieta Bukowiec, rzecznik prasowy Tauron Sprzedaż, potwierdziła też, że możliwe będzie przejście na system net-billingu, jeśli prosument sobie tego zażyczy. Ciekawe, czy znajdą się osoby chętne na takie rozwiązanie.