Tego unikaj, włączając pranie. W ten sposób zaoszczędzisz energię i wodę
W obliczu rosnących kosztów życia, coraz więcej osób stara się znaleźć sposoby na oszczędzanie. Można to osiągnąć, nie wprowadzając radykalnych zmian. Na przykład, zmieniając nawyki związane z praniem.
24.05.2024 | aktual.: 24.05.2024 09:01
Korzystanie z pralki wydaje się być prostą czynnością: wrzucasz ubrania, dodajesz detergenty, włączasz maszynę i gotowe. Rzeczywistość jest jednak inna, a ten z pozoru mało skomplikowany proces może kryć w sobie wiele pułapek, które zwiększają koszty rachunków. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak prać, by oszczędzać energię, wodę i pieniądze.
Jak oszczędzać prąd i wodę w czasie prania?
Jednym z najpowszechniejszych błędów jest przeładowywanie bębna pralki. Jeśli zdarza ci się to robić, postaraj się to zmienić. Przepełniona pralka działa mniej efektywnie, przez co ubrania mogą nie być dobrze wyprane lub nie w pełni odplamione. To z kolei prowadzi do konieczności ponownego prania, co zwiększa zużycie prądu i wody. Jak tego uniknąć? Przed włączeniem prania zawsze sprawdzaj, czy możesz włożyć rękę do załadowanego bębna pralki. Jeśli tak, możesz śmiało uruchomić urządzenie.
Kolejnym częstym błędem jest ustawianie najwyższej temperatury prania niezależnie od rodzaju odzieży. Warto pamiętać, że im wyższa temperatura, tym większe zużycie prądu. Wybierając niższą temperaturę, zmniejszasz rachunki za energię. Odpowiednie ustawienie temperatury ma również znaczenie dla trwałości ubrań. Zawsze należy sprawdzać metki i stosować się do zaleceń producenta. Pranie w temperaturze 30°C, jeśli jest zalecane przez producenta, pozwoli uniknąć kurczenia się i innych uszkodzeń tkanin, co z kolei zapobiega marnowaniu pieniędzy na nowe ubrania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Premiery gier - styczeń 2024
Jakie są inne kosztowne błędy podczas prania?
Czy większa ilość detergentu przekłada się na lepsze pranie? Wiele osób tak myśli, ale jest to mit. Wsypując zbyt dużo proszku lub wlewając za dużo płynu, marnuje się zarówno detergent, jak i pieniądze. Nadmiar detergentu może nie zostać dobrze wypłukany, co skutkuje matowieniem ubrań i białymi zaciekami, co z kolei zmusza do ponownego prania i zwiększa rachunki.
Oszczędzanie na praniu obejmuje także unikanie zbyt częstego prania niektórych elementów odzieży. Nie każde ubranie potrzebuje prania po jednorazowym użyciu. Bielizna, skarpety, rajstopy, stroje kąpielowe, piżamy (jeśli nie nosisz pod nimi bielizny) i odzież sportowa powinny być prane po każdym użyciu. Inne elementy garderoby należy prać jedynie wtedy, gdy poczujesz, że są przepocone lub zauważysz plamy, choć mniejsze plamy można usuwać punktowo.