Tex‑lock: lekkie i zaskakująco wytrzymałe zapięcie rowerowe

Kradzieże rowerów stały się tak powszechne, że na stałe wpisały się w miejską rzeczywistość. Rozwiązaniem nie musi być jednak gruby i ciężki stalowy łańcuch. Jaką alternatywę proponuje niemiecki startup?

Tex-lock: lekkie i zaskakująco wytrzymałe zapięcie rowerowe
Jarosław Balcerzak

Sukces damskiego startupu

Firmę Texlock GmbH założyły w niemieckim Lipsku trzy kobiety ze sporą wiedzą i doświadczeniem w zakresie właściwości tekstyliów. Jako entuzjastki codziennego podróżowania rowerem postanowiły stworzyć innowacyjne zabezpieczenie przeciwkradzieżowe. Nie tylko lekkie i wygodne w przenoszeniu, lecz również odporne na każdą próbę jego sforsowania.

Nad alternatywą dla nieskutecznych zapięć i ciężkich łańcuchów pracowały przez 2.5 roku. Na Kickstarterze z finalnym produktem pod nazwą Tex-lock pojawiły się dopiero 8 lutego z celem zbiórki wyznaczonym na 50 tys. dol. Trudno o bardziej entuzjastyczny odzew jeśli już po pierwszych 12 dniach przedsiębiorcze panie dysponują już ponad 177 tys. dol.

Obraz

Trzy rozmiary i imponująca wytrzymałość

Sukces Tex-locka zapewniła jego innowacyjna, wielowarstwowa konstrukcja. Najgłębiej ukryto splot włókien odpornych na piłowanie, kolejny ma poradzić sobie z próbą rozcięcia, a następne z ogniem oraz wodą. Całość okrywa warstwa dekoracyjna w czterech kolorach: czarnym, czerwonym, czarno-szarym lub czarno-złotym. Łączna waga wynosi 350 gramów na metr.

Tex-lock będzie produkowany w trzech rozmiarach, różniących się długością, średnicą oczek na zakończeniach oraz rodzajem ich zamknięcia:

  • Rozmiar S – długość 80 cm, średnica oczek 13 mm, kłódka,
  • Rozmiar M – długość 120 cm, średnica oczek 20 mm, mini u-lock,
  • Rozmiar XL – długość 180 cm, średnica oczek 20/45 mm, mini u-lock.

Zapięcie ma za sobą szereg testów, m.in. palnikiem, nożycami do cięcia prętów, a nawet próbę zamrożenia, które wzmacnia odporność włókien na cięcie zamiast je osłabić.

Now on Kickstarter: tex—lock the bikelock made of high-tech textiles

Obraz

Trwałe zapięcie o nietrwałej estetyce

Niemiecki wynalazek szturmem zdobywa Kickstartera i nie ma żadnych wątpliwości, że w ciągu kolejnych 23 dni zbiórki osiągnie imponujący wynik. Warto jednak zastanowić się na ile właściwie projektantki urządzenia przewidziały realia jego użytkowania, w tym przebieg próby kradzieży.

Potencjalny złodziej zacznie bowiem od próby przecięcia włókien i na tym etapie z pewnością poniesie klęskę. Zabierze się więc za kłódkę/u-locka i tutaj powinno paść zasadnicze pytanie: skoro nad włóknami pracowano 2,5 roku, jak dużo czasu poświęcono kłódce/mini u-lockowi?

Obraz

Jeśli jednak faktycznie zaprojektowano je z zachowaniem najwyższych standardów, pozostaje ostatnia kwestia. Stan zapięcia, jaki pozostanie po nieudanej próbie kradzieży i jaki widać na filmie z próby „nożycowej”. Powiedzieć mało estetyczny – to powiedzieć niewiele. Tę samą próbę klasyczny, ciężki i stalowy U-lock okupiłby jedynie zadrapaniami.

Rowerzyści niezrażeni powyższym i zainteresowani wytrzymałym zapięciem o wadze poniżej kilograma (wraz z kłódką/mini u-lockiem) wciąż mogą go zakupić poprzez Kickstartera. Cena wersji S wynosi 89 Euro, a kolejne 99 (M) i 111 (XL) Euro. Dostawy wyznaczono na sierpień bieżącego roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.