Ulga na Internet powraca. Ale raczej z niej nie skorzystacie

Polscy podatnicy znów będą mogli odliczyć od podatku wydatki na Internet, ale na nieco innych zasadach niż do tej pory. Innymi słowy, raczej z ulgi nie skorzystacie. Co jeszcze wykombinowali posłowie?

Internauto, wiele już nie odliczysz! (Fot. Flickr/ Ed Yourdon/Lic. CC by-sa)
Internauto, wiele już nie odliczysz! (Fot. Flickr/ Ed Yourdon/Lic. CC by-sa)
Marta Wawrzyn

25.10.2012 | aktual.: 10.03.2022 12:47

Polscy podatnicy znów będą mogli odliczyć od podatku wydatki na Internet, ale na nieco innych zasadach niż do tej pory. Innymi słowy, raczej z ulgi nie skorzystacie. Co jeszcze wykombinowali posłowie?

Odliczanie wydatków na Internet miało się już skończyć, ale prawodawca zmienił zdanie. Sejm przyjął we środę poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym tę, która przywraca ulgę internetową. Ale powód do radości mogą mieć tylko nieliczni z nas.

Zmienią się bowiem znacząco zasady odliczania Internetu. Przede wszystkim ulgi nie będą mieć ci, którzy korzystali z niej w latach 2005-2011. Pozostali będą mogli odliczyć 760 zł (czyli tyle co do tej pory), ale tylko w dwóch następujących po sobie latach. Czyli jeśli skorzystacie z ulgi, wypełniając PIT za rok 2012, potem będziecie mogli odliczyć Internet już tylko raz – w 2013 roku.

Jest to przepis przejściowy, który w praktyce ma za zadanie odzwyczaić nas od ulgi internetowej. De facto większość z nas ją teraz straci, a ci, którzy zaczną z niej korzystać, długo cieszyć się nią nie będą. Czyli rząd Tuska odzwyczaja nas od nadmiaru przywilejów. (Oczywiście po to, żeby dać je innym. Z czegoś w końcu zafundujemy in vitro 15 tysiącom par).

Ale to nie koniec zmian prawnych w interesującej nas dziedzinie. W Dzienniku Internautów podano, że posłowie pracują nad ustawą Prawo pocztowe, która ma znieść monopol Poczty Polskiej na przesyłki do 50 g. Zdaniem serwisu może to mieć znaczenie dla e-handlu, ja bym była nieco ostrożniejsza w tego typu sądach. Na pewno oznacza to, że znikną blaszki obciążające listy.

Ciekawsze są zmiany w definicji usługi pocztowej – nie będzie to już wszystko od nadania przesyłki do jej doręczenia. Oznacza to, że mogą zacząć powstawać firmy specjalizujące się np. tylko w doręczaniu przesyłek. Czy ci, którzy dużo sprzedają lub/i kupują w Sieci, zauważą różnicę? Zobaczymy.

Inna zmiana, która się szykuje, to utworzenie w Sejmie Komisji Administracji i Cyfryzacji. To niekoniecznie dobra wiadomość – nie wiadomo w końcu, co przedstawiciele narodu z tej komisji zechcą uregulować, przy okazji utrudniając nam życie. W końcu popularne jest wśród polskich polityków myślenie, że Internet jest jak Dziki Zachód, który koniecznie należy ucywilizować, np. zmuszając właścicieli stron do ich rejestracji w sądzie.

Jedyną instytucją, która do tej pory faktycznie pomagała, zamiast przeszkadzać, internautom, jest Urząd Komunikacji Elektronicznej - zwłaszcza za czasów prezes Anny Streżyńskiej. Oby wraz z powstaniem specjalnej komisji w Sejmie nie wróciły pomysły prowadzące do uregulowania, a tym samym zepsucia tego, co ma się całkiem nieźle w obecnym kształcie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.