Uliczna fotowoltaika w Szwajcarii. Instalacja już działa

W Szwajcarii powstała nowa instalacja fotowoltaiczna przy jednej z dróg, gdzie panele słoneczne zamontowano na specjalnie wzmocnionej ścianie. Projekt ten zrealizowały firmy K2 Systems i Solarmotion, które znalazły innowacyjny sposób na użycie już istniejących konstrukcji do generowania energii.

Ściana fotowoltaiczna. Fotowoltaika przy drodze
Ściana fotowoltaiczna. Fotowoltaika przy drodze
Źródło zdjęć: © K2

18.11.2024 10:23

Jednym z głównych wyzwań przy realizacji projektów fotowoltaicznych, jest duża ilość miejsca, jaką zajmują. Właśnie dlatego popularność zyskują instalacje na dachach domów i BIPV, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkami. Świetnym przykładem takiego nowoczesnego rozwiązania jest instalacja na ścianie oporowej w Szwajcarii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przydrożna fotowoltaika w Szwajcarii

W gminie Teufen, w kantonie Appenzell Ausserhoden, niemieckie K2 Systems i szwajcarskie Solarmotion zainstalowały fotowoltaiczne panele na ścianie o kącie nachylenia 75 stopni. Zamontowano tam w sumie 756 modułów, które wytwarzają około 325 kW mocy.

K2 Systems podkreśliło, że do montażu użyto szyny K2 BasicRail oraz specjalnych kołków z firmy Hilti, znanych jako HUS.

Montaż instalacji wymagał szczególnej uwagi, aby nie naruszyć struktury ściany oporowej. Ze względu na ograniczenie głębokości zakotwienia do 90 mm, wybrano metodę mocowania przez klejenie do powierzchni.

Ile energii wyprodukuje uliczna fotowoltaika?

Warto podkreślić, że farma działa już od prawie roku, a jej efektywność będzie szczególnie wysoka w zimie. Przewidywane roczne produkcje to około 230 tysięcy kWh.

Wyprodukowana energia zostanie dostarczona do lokalnej sieci zarządzanej przez St. Gallisch-Appenzellische Kraftwerke AG (SAK) zgodnie z zasadami szwajcarskiego systemu taryf gwarantowanych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.