USA: Skradziono 130 milionów numerów kart płatniczych

Fot.SXC
Fot.SXC
Andrzej Biernacki

18.08.2009 12:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prokurator generalny stanu New Jersey poinformował w poniedziałek o zatrzymaniu trzech osób podejrzanych o największe w historii USA włamanie do systemów komputerowych.

Prokurator generalny stanu New Jersey poinformował w poniedziałek o zatrzymaniu trzech osób podejrzanych o największe w historii USA włamanie do systemów komputerowych.

Łupem sprawców padło 130 milionów numerów kart płatniczych. Ofiarami ataków były Heartland Payment Systems (zarządzanie transakcjami), 7-Eleven Inc. i Hannaford Brothers Co. (handel) oraz dwie inne firmy, który nazw nie podano.

Dziennik Internautów napisał:

[cytat]Jak informuje prokuratura federalna do włamań doszło między październikiem 2006 a majem 2008 roku. Zatrzymani mężczyźni na cel brali głównie firmy z listy Forbesa [największe firmy w USA - przyp. red.].[/cytat]

Hakerzy wykorzystywali luki w systemach komputerowych. Interesowali się także terminalami płatniczymi. Pozyskane w ten sposób informacje sprzedawali hurtem.

Mężczyznom grozi po 35 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 1,25 mln dolarów lub 200% korzyści majątkowych, jakie osiągnęli w wyniku przestępstw.

ArsTechnica podała, że dotychczasowy "rekord" liczby skradzionych numerów kart wynosił 45 milionów. Albertowi Gonzalesowi i jego dwóm współpracownikom udało się go pobić niemal trzykrotnie.

Amerykańskie władze ustaliły, że skradzione informacje trafiły na serwery w Kalifornii, Illinois, Holandii, na Łotwie i Ukrainie. Nie jest do końca jasne ile pieniędzy stracili właściciele feralnych kart.

Działalność Gonzalesa i jego kolegów udowodniła po raz kolejny, że światowy system finansowy nie jest odpowiednio zabezpieczony.

Firma Heartland Payment Systems otwarcie przyznała, że w jej oprogramowaniu znalazł się jakiś robak. Wszystko przez korzystanie z nieaktualnych, dziurawych aplikacji.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)