Warto mieć tę aplikację. Pomoże obniżyć rachunki za prąd
Energetyczny Kompas to aplikacja mobilna udostępniona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Używanie jej może okazać się korzystne dla kieszeni, a dodatkowo dla całego systemu elektroenergetycznego oraz środowiska.
27.03.2023 | aktual.: 14.10.2024 09:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mało co obciąża obecnie domowe budżety Polaków równie mocno jak rachunki za energię elektryczną. Coraz więcej osób szuka sposobów na oszczędności, nie bez powodu pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne są w naszym kraju coraz popularniejsze. To rozwiązania zapewniające w dłuższej perspektywie duże oszczędności, ale wiąże się z nimi pewien problem, którego niektórzy nie są w stanie przeskoczyć. Chodzi o wysokie koszty zakupu i montażu tych urządzeń. Energetyczny Kompas to rozwiązanie, z którego skorzystać może każdy zainteresowany, bez względu na grubość portfela.
Aplikacja Energetyczny Kompas do pobrania
Do cieszenia się Energetycznym Kompasem wystarczy smartfon wyposażony w jeden z dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych – Android lub iOS. To darmowa aplikacja.
- Pobierz aplikację Energetyczny Kompas na Android
- Pobierz aplikację Energetyczny Kompas na iOS
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Energetyczny Kompas. Co to jest? Jakie zapewnia korzyści?
Głównym celem aplikacji jest pokazywanie użytkownikowi tzw. godzin szczytu, w których prognozowane (na kolejny dzień) zapotrzebowanie na energię będzie zaspokajane głównie przez elektrownie węglowe i gazowe. Muszą one wtedy pracować z największą mocą. Często w tych godzinach występują najniższe poziomy rezerw mocy, które są niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego i jego bezpiecznej pracy. Właśnie podczas godzin szczytu produkowanie energii jest najdroższe i najbardziej zanieczyszcza środowisko (poprzez emisję CO2).
Energetyczny Kompas wyświetla trzy rodzaje godzin: zielone (nie ma konieczności ograniczania zużycia energii elektrycznej), żółte (godziny szczytu, w których warto oszczędzać prąd) oraz czerwone (sygnalizują, że sytuacja w systemie elektroenergetycznym jest bardzo trudna). Wiedza na ten temat daje użytkownikom możliwość planowania korzystania z niektórych urządzeń w domu w określony sposób, o konkretnych godzinach.
Dodatkowo w aplikacji zawarto szereg wskazówek dotyczących nawyków, które mogą pomóc obniżyć rachunki za energię elektryczną. To praktyczne porady związane z rzeczami, o których często zapominamy, np. o wyłączaniu urządzeń, z których nie korzystamy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że telewizor w trybie czuwania czy zbędne oświetlenie w skali miesiąca potrafią zauważalnie podbić wysokość rachunku za prąd. Jak konkretnie? W aplikacji zamieszczono też informacje o średnim zużyciu energii elektrycznej przez wybrane urządzenia.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Gadżetomanii