Polacy stawiają na fotowoltaikę. Padł kolejny rekord

Urząd Regulacji Energetyki opublikował nowy raport dotyczący produkcji energii elektrycznej w mikroinstalacjach. Przedstawione dane nie pozostawiają wątpliwości, że Polacy mocno zmienili swoje podejście do odnawialnych źródeł energii.

Coraz więcej instalacji fotowoltaicznych w Polsce.
Coraz więcej instalacji fotowoltaicznych w Polsce.
Źródło zdjęć: © pexels
Mateusz Tomczak

21.03.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:39

Raport URE (Urząd Regulacji Energetyki) pozwala nam dowiedzieć się, że wraz z końcem 2022 r. zanotowano w Polsce ponad 1,2 mln mikroinstalacji przyłączonych do sieci elektroenergetycznych. Zdecydowana większość z nich, bo aż 99 proc., to instalacje fotowoltaiczne. Wśród nich z kolei wyraźnie dominują zestawy prosumenckie.

Domowe instalacje fotowoltaiczne coraz popularniejsze

Warto wyjaśnić, że zgodnie z definicją ustawy mikroinstalacjami określane są najmniejsze instalacje odnawialnych źródeł energii, których moc nie przekracza 50 kW. Pod koniec 2021 r. było ich w Polsce niespełna 850 tys., a biorąc pod uwagę sytuację sprzed kilku lat można mówić o prawdziwym rozkwicie fotowoltaiki nad Wisłą.

Znacznie większa liczba mikroinstalacji przełożyła się na dużo więcej energii wyprodukowanej za ich pośrednictwem. W 2022 r. mikroinstalacje były odpowiedzialne za prawie 5,8 TWh energii. URE mówi w tym kontekście o ponad dwukrotnym wzroście względem sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia pod koniec 2021 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzeba zadbać o infrastrukturę sieciową. Fotowoltaika będzie obowiązkowa

Przedstawiciele URE zważają, że rozwój omawianych instalacji nie został spowolniony przez pandemię. Swój udział ma w tym procesie także wzrastająca świadomość Polaków co do zmian klimatycznych oraz chęć oszczędzenia pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną.

To co z jednej strony cieszy, z drugiej może być także powodem do pewnych zmartwień, a co najmniej do nowych wyzwań. Rafał Gawin, prezes URE, już teraz podnosi temat mocniejszego zainteresowania się infrastrukturą sieciową i dostosowania jej do większej mocy mikroinstalacji.

Dane prezentowane w naszym najnowszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach od kilku lat przyrasta w ogromnym tempie. Znaczenie tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju będzie coraz większe, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest wytwarzanie i zużywanie energii na poziomie lokalnym. Jednak wprowadzenie takiej mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnego dostosowania infrastruktury sieciowej.

Rafał Gawin, prezes URE

Nie sposób nie odnieść się w tym miejscu do ostatnich działań UE. Chodzi o fakt, iż Parlament Europejski przyjął projekt przepisów zakładający obowiązkową instalację fotowoltaiczną we wszystkich nowych budynkach od 2028 r.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.