Polacy stawiają na fotowoltaikę. Padł kolejny rekord
Urząd Regulacji Energetyki opublikował nowy raport dotyczący produkcji energii elektrycznej w mikroinstalacjach. Przedstawione dane nie pozostawiają wątpliwości, że Polacy mocno zmienili swoje podejście do odnawialnych źródeł energii.
Raport URE (Urząd Regulacji Energetyki) pozwala nam dowiedzieć się, że wraz z końcem 2022 r. zanotowano w Polsce ponad 1,2 mln mikroinstalacji przyłączonych do sieci elektroenergetycznych. Zdecydowana większość z nich, bo aż 99 proc., to instalacje fotowoltaiczne. Wśród nich z kolei wyraźnie dominują zestawy prosumenckie.
Domowe instalacje fotowoltaiczne coraz popularniejsze
Warto wyjaśnić, że zgodnie z definicją ustawy mikroinstalacjami określane są najmniejsze instalacje odnawialnych źródeł energii, których moc nie przekracza 50 kW. Pod koniec 2021 r. było ich w Polsce niespełna 850 tys., a biorąc pod uwagę sytuację sprzed kilku lat można mówić o prawdziwym rozkwicie fotowoltaiki nad Wisłą.
Znacznie większa liczba mikroinstalacji przełożyła się na dużo więcej energii wyprodukowanej za ich pośrednictwem. W 2022 r. mikroinstalacje były odpowiedzialne za prawie 5,8 TWh energii. URE mówi w tym kontekście o ponad dwukrotnym wzroście względem sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia pod koniec 2021 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smartfon Infinix Zero Ultra?
Trzeba zadbać o infrastrukturę sieciową. Fotowoltaika będzie obowiązkowa
Przedstawiciele URE zważają, że rozwój omawianych instalacji nie został spowolniony przez pandemię. Swój udział ma w tym procesie także wzrastająca świadomość Polaków co do zmian klimatycznych oraz chęć oszczędzenia pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną.
To co z jednej strony cieszy, z drugiej może być także powodem do pewnych zmartwień, a co najmniej do nowych wyzwań. Rafał Gawin, prezes URE, już teraz podnosi temat mocniejszego zainteresowania się infrastrukturą sieciową i dostosowania jej do większej mocy mikroinstalacji.
Nie sposób nie odnieść się w tym miejscu do ostatnich działań UE. Chodzi o fakt, iż Parlament Europejski przyjął projekt przepisów zakładający obowiązkową instalację fotowoltaiczną we wszystkich nowych budynkach od 2028 r.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Gadżetomanii