Wymiana liczników elektrycznych. Przygotuj się na wizytę technika

Trwa wielka akcja wymiany liczników elektrycznych w całej Polsce. Kolejni odbiorcy energii dostają więc powiadomienia o zaplanowanej wizycie techników. Montaż nowych liczników to realizacja wymagań prawnych. Dostawcy energii muszą do końca roku wymienić określoną liczbę urządzeń.

Licznik energii elektrycznej
Licznik energii elektrycznej
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

29.10.2023 17:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O trwającej akcji wymiany liczników energii w Polsce przypomina dziennik.pl. Jak zwraca uwagę, konieczność wymiany liczników wynika z ustawy o prawie energetycznym. Do końca 2023 roku dostawcy energii muszą wymienić urządzenia na nowoczesne u 15 proc. odbiorców. Do 2028 roku ma zostać zamontowanych łącznie 17 milionów nowoczesnych liczników elektrycznych eliminujących konieczność ręcznego odczytywania stanu. Akcja wymiany liczników zakończy się w 2030 roku.

Nowe liczniki elektryczne nie tylko pozwolą dostawcom na zdalny odczyt zużytej energii, ale mają także umożliwiać monitorowanie zużywanej energii na bieżąco przez samych odbiorców. Zgodnie z założeniem ma to pozwolić zaoszczędzić do 10 proc. energii dzięki ułatwieniu możliwości wypracowania dobrych nawyków przez użytkowników.

Jak informuje dziennik.pl, jak dotąd udało się już wymienić liczniki elektryczne u 4 mln Polaków, a kolejni informowani są o zbliżającej się wizycie techników. Zależnie od lokalizacji instalacji, nie zawsze konieczna jest obecność odbiorcy w domu w momencie, na który zaplanowano wymianę - oczywiście o ile do licznika możliwy jest dostęp na przykład z korytarza w bloku. Całkowity koszt wymiany licznika ponoszą firmy energetyczne. W efekcie z perspektywy odbiorcy wymiana licznika jest darmowa.

Oskar Ziomek, dziennikarz WP Gadżetomania

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (99)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.