Wymiana liczników elektrycznych. Przygotuj się na wizytę technika

Licznik energii elektrycznej
Licznik energii elektrycznej
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

29.10.2023 17:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trwa wielka akcja wymiany liczników elektrycznych w całej Polsce. Kolejni odbiorcy energii dostają więc powiadomienia o zaplanowanej wizycie techników. Montaż nowych liczników to realizacja wymagań prawnych. Dostawcy energii muszą do końca roku wymienić określoną liczbę urządzeń.

O trwającej akcji wymiany liczników energii w Polsce przypomina dziennik.pl. Jak zwraca uwagę, konieczność wymiany liczników wynika z ustawy o prawie energetycznym. Do końca 2023 roku dostawcy energii muszą wymienić urządzenia na nowoczesne u 15 proc. odbiorców. Do 2028 roku ma zostać zamontowanych łącznie 17 milionów nowoczesnych liczników elektrycznych eliminujących konieczność ręcznego odczytywania stanu. Akcja wymiany liczników zakończy się w 2030 roku.

Nowe liczniki elektryczne nie tylko pozwolą dostawcom na zdalny odczyt zużytej energii, ale mają także umożliwiać monitorowanie zużywanej energii na bieżąco przez samych odbiorców. Zgodnie z założeniem ma to pozwolić zaoszczędzić do 10 proc. energii dzięki ułatwieniu możliwości wypracowania dobrych nawyków przez użytkowników.

Jak informuje dziennik.pl, jak dotąd udało się już wymienić liczniki elektryczne u 4 mln Polaków, a kolejni informowani są o zbliżającej się wizycie techników. Zależnie od lokalizacji instalacji, nie zawsze konieczna jest obecność odbiorcy w domu w momencie, na który zaplanowano wymianę - oczywiście o ile do licznika możliwy jest dostęp na przykład z korytarza w bloku. Całkowity koszt wymiany licznika ponoszą firmy energetyczne. W efekcie z perspektywy odbiorcy wymiana licznika jest darmowa.

Oskar Ziomek, dziennikarz WP Gadżetomania

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)