NASA to nieefektywny, przerośnięty moloch. Opublikowano raport krytykujący tę instytucję

Rakieta Falcon 9 (Fot. Dvice.com)

Rakieta Falcon 9 (Fot. Dvice.com)

Najnowszy raport dotyczący kosztów działalności NASA jest dla tej instytucji miażdżący. Narodowa Agencja Aeronautyki to niewydolny moloch, w którym niegospodarność i mnożenie kosztów są codziennością. Oto szczegóły tego sprawozdania.

Wprawdzie zasługi NASA w eksploracji kosmosu są niepodważalne, jednak obserwując budżety różnych projektów, trudno uniknąć pytania, czy nie dałoby się zrobić tego samego mniejszym kosztem. Odpowiedź, wcześniej jedynie hipotetyczna, jest już znana – dałoby się.

SpaceX to firma założona w 2002 roku przez współtwórcę platformy PayPal Elona Muska. Jest to komercyjne, niezależne od NASA przedsięwzięcie. Głównym celem przyświecającym SpaceX jest opracowanie sposobu zmniejszenia kosztów wynoszenia na orbitę różnorodnych ładunków.

Służy temu seria rakiet Falcon. Po jednej nieudanej próbie rakieta Falcon 1 w 2008 roku wyniosła na orbitę makietę satelity, udowadniając przydatność opracowanej przez SpaceX technologii. Kolejnym etapem rozwoju serii rakiet jest Falcon 9.

Bezzałogowce na MSPO 2011

Udana próba prototypu miała miejsce w czerwcu 2010 roku, a od 2012 roku kolejne modele mają wynosić na orbitę zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. SpaceX pracuje również nad kolejną rakietą o nazwie Falcon Heavy, która ma być zdolna do wyniesienia na orbitę 53 ton ładunku. Pierwszy start tej rakiety zaplanowano na 2013 rok.

Na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej przygotowano raport oceniający koszty projektu Falcon 9 w odniesieniu do realiów NASA. Okazało się, że realizując ten projekt, NASA wydałaby trzykrotnie więcej pieniędzy!

SpaceX wydała do tej pory na rakietę Falcon 9 zaledwie 440 mln dolarów. Osiągnięcie takich samych rezultatów kosztowałoby NASA 1,38 mld! Co więcej, start rakiety Falcon 9 z ładunkiem to wydatek tylko około 50 mln dolarów. Dla porównania koszt jednej załogowej misji z wykorzystaniem używanych do niedawna wahadłowców to aż 450 mln.

Zobacz również: Lodówka, która sama zamawia jedzenie

NSA planuje stworzenie supertajnego smartfona

Raport nie pozostawia wątpliwości, że prywatne firmy potrafią działać wydajniej od ogromnych, finansowanych przez państwo instytucji. Co więcej, wydaje się, że czas, gdy to m.in. NASA tworzyła technologie szeroko wykorzystywane następnie przez różne gałęzie gospodarki, należy już do przeszłości.

Jednocześnie warto zauważyć, że sam fakt zlecenia raportu i opublikowania go pozwala sądzić, że w NASA coś zaczęło się zmieniać. Być może Agencja, dostrzegając jak wiele środków marnuje, postanowiła w końcu zacząć wykorzystywać je efektywniej. Ciekawe, dlaczego nie robiła tego do tej pory?

Źródło: DviceKosmonauta

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?