NASA prezentuje futurystyczne technologie

W 30. rocznicę lotu pierwszego promu kosmicznego (Columbia, 12 IV 1981) NASA ogłosiła listę nowych technologii, nad jakimi będzie pracować w ciągu kolejnej dekady. Są tu między innymi techniki budowy baz kosmicznych, wytrzymałe materiały oraz wielofunkcyjne roboty.

Baza na Marsie
Baza na Marsie
Henryk Tur

15.04.2011 14:06

W 30. rocznicę lotu pierwszego promu kosmicznego (Columbia, 12 IV 1981) NASA ogłosiła listę nowych technologii, nad jakimi będzie pracować w ciągu kolejnej dekady. Są tu między innymi techniki budowy baz kosmicznych, wytrzymałe materiały oraz wielofunkcyjne roboty.

Warto podkreślić, że takie plany powstały po raz pierwszy właśnie w 1981 roku. To dzięki wprowadzeniu lotów wahadłowych pojawiły się na świecie żarówki diodowe LED. Wynalezione zostały jako źródła światła na pokładach promów kosmicznych. Dziś mamy je w każdym domu. Podobnie powstały także szczypce z bolcami eksplozywnymi. Pomyślane do napraw w przestrzeni, doskonale sprawdzają się w dłoniach członków ekip ratunkowych. Tnie się nimi blachy wozów, aby wydobywać z nich rannych.

Columbia
Columbia

Tym razem plany NASA związane są z eksploracją kosmosu, jednak z pewnością technologie pomyślane pod tym kątem przyjmą się również na Ziemi. Laboratoria badawcze będą pracować nad lekkimi, a zarazem wytrzymałymi materiałami, które stanowić mają budulec przyszłych obiektów poza naszą planetą. A więc nadające się do tworzenia ścian i podłóg baz na Księżycu (a może i dalej), stacji kosmicznych czy sond przemierzających nieskończone otchłanie kosmosu. Tak w ogóle pozaziemskie bazy wydają się bardzo ważnym celem agencji. Co na to wskazuje?

Pozaziemska kolonia
Pozaziemska kolonia

Pierwszym dowodem jest kolejna technologia na liście. To tworzenie autonomicznych, zamkniętych środowisk, gdzie zaistnieje wtórny obieg wody i energii. Czyli rozszerzenie idei stacji kosmicznych, z tym, że nie w próżni, ale na ciałach niebieskich. Wiąże się z tym konieczność opracowania wydajnych źródeł energii, co jest kolejnym celem NASA na najbliższe lata. A do baz wracając - kolejnym dowodem na ważność tego pomysłu jest ogłoszenie przez ma agencję, że mają rozpocząć się bardzo dokładne i szczegółowe testy, związane z wpływem długotrwałego przebywania poza Ziemią ludzkiego ciała.

Ludzie w kosmosie
Ludzie w kosmosie

Ostatnią z ważnych informacji jest praca nad całą serią uniwersalnych robotów. Zaplanowano zarówno człekokształtne, jak też i inne, zaś ich zadaniem będzie pomoc ludziom w kosmosie - zarówno podczas lotu, jak i na obcych globach. Planuje się także nową serię bezzałogowych łazików, które odwiedzą inne planety Układu Słonecznego. A jak powiedział Dan Lockney z NASA:

Na pewno wraz z rozwojem zaplanowanych przez nas technologii pojawią się nowe, o których nawet jeszcze nie wiemy, że istnieją i że ich potrzebujemy.
ATHLETE
ATHLETE

Zważywszy na cięcia budżetowe, jakie doświadcza od administracji NASA, mam tylko nadzieję, że dość ambitne plany agencji nie pozostaną tylko na papierze.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.