1937 to akcesoria do pisania wykonane z pokładu pancernika USS "North Carolina"
Jak wykorzystać deski z pokładu historycznego okrętu wojennego? Muzeum w Wilmington postanowiło sprzedać tekowe deski, pozostałe po renowacji pancernika USS "North Carolina". Część drewna została wykorzystana w niezwykły sposób – do stworzenia długopisów i piór, oferowanych pod marką 1937.
Wielbiciele historii i niebanalnych gadżetów mogą już kupić – oferowane obecnie w przedsprzedaży – akcesoria piśmiennicze marki 1937. Wycenione na ok. 410 złotych długopisy, pióra i pióra kulkowe są wykonane z mosiądzu, oprawionego w wyjątkowe drewno – tek, pochodzący z pokładu pancernika USS "North Carolina".
Nazwa marki nawiązuje do roku, w którym Stany Zjednoczone rozpoczęły budowę pancernika. Choć jednostki typu North Carolina (USS "North Carolina" i USS "Washington") zaczęto projektować już na początku lat 30., Stany Zjednoczone zwlekały z ich budową ze względu na przestrzeganie Traktatu Waszyngtońskiego, ograniczającego zbrojenia na morzu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dopiero po odrzuceniu Traktatu przez Japonię w 1934 roku, również Stany Zjednoczone rozpoczęły zakrojone na wielką skalę zbrojenia, rozpoczynając budowę potężnych okrętów. Jednym z nich był pancernik USS "North Carolina" – pierwszy nowoczesny pancernik, zbudowany przez Stany Zjednoczone bez ograniczeń narzucanych Traktatem Waszyngtońskim.
USS "North Carolina" – pancernik zbudowany bez ograniczeń
Okręt o wyporności 44 tys. ton miał 222 metry długości i był uzbrojony w artylerię główną, złożoną z dziewięciu dział kalibru 406 mm. Zgromadzono je – zgodnie z nowym standardem – w trzech wieżach, a okręt otrzymał rewolucyjny w swojej epoce system opancerzenia znany pod nazwą "all or nothing" (wszystko albo nic).
Amerykańska rewolucja w tej dziedzinie polegała na rezygnacji z opancerzania całego okrętu – zamiast tego stworzono tzw. cytadelę, chroniącą najważniejsze instalacje stalowym pancerzem o grubości 305 mm. Pancerny pokład okrętu został od góry pokryty drewnem tekowym, któremu przypisywane jest działanie przeciwbakteryjne i antygrzybiczne.
Gadżety z historycznego sprzętu wojskowego
USS "North Carolina" pełni obecnie rolę okrętu muzeum, a podczas jednej z renowacji wymieniono część desek pokładu. Pamiątkowe drewno zostało następnie sprzedane, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczono na utrzymanie okrętu. W ten właśnie sposób drewno trafiło do twórców piór i długopisów.
Wykorzystanie elementów z historycznych maszyn nie jest niczym nowym. W podobny sposób wykorzystano m.in. opancerzenie kabiny pilota jednego z niemieckich samolotów z czasów II wojny. Stal z zestrzelonego nad Wielką Brytanią Messerschmitta została wykorzystana do stworzenia serii noży Böker Plus ME 109 Damast.
Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii